23. říjen 2019    

Kam s ním? Do Česka!


Se známou Nerudovskou otázkou si některé země hlavu nelámou. Od toho mají v hledáčku Česko a problém je vyřešen. Ať už se jedná o odpady nebo třeba s výstavbou nových skladových hal. Obojího je u nás už požehnaně a úspěšně se stáváme zemí, se kterou lze manipulovat dle libosti. Tedy aspoň u těch největších odvážlivců páchat lumpárny na cizím území. A zatím beztrestně. Protože česká legislativa zrozená v myslích našich zákonodárců je proti tomuto šlendriánu stejně bezzubá, jak zákonodárci sami.


Takže začněme u černých skládek. Zase tak černé nejsou v pojetí některých českých soukromých firem. Kyne jim z toho šlendriánu jistý zisk, přitom zlomek toho, kolik by musel zahraniční výrobce za likvidaci odpadu z výroby zaplatit ve své domovské zemi. Například jistá německá firma dovezla tuny různého odpadu (textilie, koberce, potahy z autosedaček) do obce Bulovka na Frýdlantsku. Samozřejmě po dohodě s majitelem skládky. Na tuto nelegální činnost majitele upozorňovali obyvatelé obce a žádali adekvátní řešení. Situace nakonec došla tak daleko, že mamutí skládku pak někdo zapálil. Dva měsíce se lidé v okolí dusili kouřem, nehledě na spodní vody, znečištěné zplodinami hoření.

Dnes je v místě situace naštěstí jiná, v jiných místech republiky tento šlendrián pokračuje. Chybí exemplární příklad trestu. Jinak by se aktuálně nedělo to, co si dovolili Poláci na Frýdecku-Místecku. Jednu ze starých hal tam naplnili ojetými pneumatikami. Odpadová mafie napříč Evropou si nad českou benevolencí mne ruce. Případné postihy pro dovozce pořád znamenají promile z jejich celkového zisku.


Trestuhodný je i raketový úbytek zemědělské půdy. Velké skladovací haly zahraničních firem u nás rostou jak houby po dešti. Příměr sice hodně otřepaný, leč z reálného pohledu pravdivý do posledního písmene. Tam, kde oku lahodily například lány žlutého obilí, lze spatřit jen šedý beton. Což se logicky, na rozdíl od černých skládek, neděje bez povolení příslušných institucí. Vrcholným orgánem je Ministerstvo zemědělství, následně regionální vlády. Pro příklad netřeba chodit daleko – zemědělská pole, coby účinný přirozený ekosystém v okolí Prahy, už téměř neexistují. V hlavní roli opět zisk z prodeje pozemků. Argument o existenci skladovacích hal, jako přínosu k vysoké zaměstnanosti, je stejně ošidný, jako že dotyčné firmy určitě nikdy nezkrachují. Odejdou a zůstane po nich betonový pomník české hlouposti. Český ráj, betonový to na pohled.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946