20. únor 2019    

Jsou Češi rasisté? Jsou, jen když se to někomu hodí


Smrt dvou malých chlapců na koupališti Lhotka. Zpráva, kterou už slyšel, nebo četl snad každý, kdo nežije jen v jeskyni a neseškrabuje tuk z kůže ulovené zvěře. Vlastně se tak dělo – veřejný pranýř strhával kůži z matek, jejichž údajná nepozornost způsobila zbytečnou tragédii. Prý si nepřítomnost svých dětí všimly až po hodině. Co celých těch šedesát minut dělaly? Místo sledování svých potomků měly oči zaměstnané serfováním v mobilu. Tolik drby ze sociálních sítí. Je to podle těch drbů každopádně tragédie, ale těm matkám prý dobře tak.


A hned nové info - matky byly Vietnamky a to přítomné domorodce na koupališti hned vpravilo do role chladného nezájmu. Nebo přinejmenším hlemýždího tempa do začátku záchranné a pátrací akce. A tykačka vietnamským nebožačkám k tomu. To už nejsou drby, ale zpravodajství jedné strany sporu o tom, že příslovečný český rasismus a nesnášenlivost s cizí komunitou opět slavil hody. Druhá strana pod jménem svědků něco takového popírá a naopak oceňuje účast českých lidiček na tragédii aspoň tím, že zachovala dekorum a nechala profesionály dělat svou práci. Takže máme zprávy dvě, kdy ta druhá potažmo obviňuje některé politické lídry z toho, že v lidech rasovou nenávist de facto podněcuje. Tomio Okamura a jeho SPD prý nejvíc. Pak se nelze divit, že někteří těmto názorům i podlehnou.

Takže jinak. Vietnamská komunita se za roky svého působení u nás zabydlela natolik, že za ní už ani neotočíme hlavou. Nikomu přece nevadí, pracuje i kšeftuje. Zvykli jsme si.  Druhá generace Vietnamců zpravidla řeč svých rodičů už ani neovládá. Ve školách není znám případ, který by ze zmíněné komunity poukazoval na někoho méněcenného. Proč taky, když například čtrnáctiletý Nguyen Tan - Dung je rodilý Žižkovák? K prudké změně nálad části veřejnosti stačí ale velmi málo – jiný Nguyen se porval kvůli holce s českým opilým frajírkem. A zranil ho, protože žádná rvačka o holku se nikdy neobešla bez modřin. V podstatě bezvýznamná záležitost, která by zapadla i v policejních svodkách. Nezapadne ale u těch, kdo otázku rasismu potřebují živit. Z modřin se stane těžké ublížení na těle, druhý den pokus o vraždu a třetí už hodnotí českého frajírka jako oběť asijského predátora. Tyto tři dny stačí k tomu, aby dezinformace žila svým životem. A stačí i k tomu, aby část veřejnosti udržovala v napětí, že je třeba rodnou hroudu chránit proti cizákům. Že pak policie vydá zprávu o skutečnosti případu, je vzápětí odmávnuto rukou. Žádný český frajírek nesmí mít modřiny vůbec od nikoho!


Latentní, neboli skrytý rasismus, je ale v nás všech. To si přiznejme a je to jako s drakem. Spokojeně a klidně i dlouhodobě spí, pokud ho něco neprobudí. Teď má už ale obě oči otevřené, protože ho probudila migrace. A zde už důvod k obavám je. Zejména z násilností tam, kde už migranti jsou. A diktují si. A dobrodinec poslouchá. Pardon, ustupuje dalším a dalším požadavkům. To už není migrant, ale nájezdník, vezoucí se na vlně kšeftu pašeráků s lidmi. Protože skutečný válečný uprchlík zůstává v první bezpečné zemi. Nekřižuje Evropu a nehledá místo bezpracného blahobytu, jak mu bylo pašeráky slíbeno. Latentní rasismus se pak projevuje otevřenou nevolí přijímat jakékoliv migranty. Protože rozeznat válečného uprchlíka od ekonomického nájezdníka už ani nelze. Své zastánce mají uprchlíci i u nás. Ti ale zastanou vše, co se jim zrovna hodí. Mají to totiž v popisu práce. Příště to třeba bude boj za záchranu kosa černého. Venkoncem současná doba v nás vzbudila nejen pomyslného draka, ale i obezřetnost, což nelze s rasismem tak úplně srovnávat. V případě otevřeného útoku cizojazyčné migrantské bytosti na domorodce pak český rasismus pravděpodobně propukne v plné síle. To už ale nebude potřebovat podněty některých radikálů, vystačí si sám. V tom případě by se už ale měli mít sami politici na pozoru. Zloba veřejnosti se zpravidla rychle obrací i proti nim. Protože veřejnost před cizáky neuchránili. Vyhrává ten, kdo si je toho vědom už teď.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?