20. červen 2018    

Jsme to, co jíme. Takže zachrochtejme si společně


Prozření jako hrom. Kontrol jako máku. A zjištění pak ještě víc. Kupujeme a konzumujeme nekvalitní potraviny, navenek se tvářící jako mimořádné pochoutky. Lež, faleš, pozlátko západního střihu. Pod obalem zbytky toho, co by si za šumavskými lesy spotřebitel nekoupil. A výrobce by si něco takového ani nedovolil nabídnout. Už z principu a tradice, že se to v „jeho“ společnosti prostě nedělá. Tak to tedy bude dělat jinde. Stačí juknout k východním sousedům.

Hlava tak trochu nebere, že se na podobná zjištění přišlo až teď. Máme přece vyspělou technologii na zjišťování kde čeho. Zrovna tak i vyspělé mozky, které s tou technologií dovedou zacházet. Více jak dvacet let po všem tom marasmu a prázdných prodejních pultů nás už snad nadšení z koupě čehokoliv oslepovat nemusí. Makáme zrovna tak jako na Západě, tak proč se zrovna tak kvalitně nenajíst? Odpověď je prostá. Západ nás za své stále nepovažuje. Kecičky o tom, jak jsme se po pádu komunismu vrátili tam, „kam odjakživa patříme“ jsou asi k smíchu těm, kteří nás papáníčkem všeho druhu zásobují. A za víc peněz, než domácí trh. Protože jsme pro ně stále jen novodobý nablýskaný póvl.


Vyvstává tak další otázka – kdo je za to zodpovědný, když se po těch desetiletích importu najednou hlásá do světa, že Východ včetně Česka je popelnicí Evropy? Viníka jako vždy asi nenajdeme, protože těch struktur a kontrolních stupňů je celá řada. Vlastně to ani není tak složité – viník je zejména spotřebitel, který si něco takového nechá líbit. Stačí se podívat do všech těch supermarketů – mají stále před pokladnami plno. Kdyby zprávu o tom, že do „českého žlabu“ stačí nalít zbytky od západního souseda vzal český koupěchtivec aspoň trochu vážně, nebyla by v tom labyrintu obchodních center třeba ani noha. Takhle chrochtáme bez rozdílu všichni. Dobrou chuť i do dnů budoucích!

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?