20. únor 2019    

Jsi mladej, tak si moc nevyskakuj! To se ale říkávalo vždycky


Nedávná lekce šedivé hlavy mladému pískleti, odehrávající se na veřejnoprávní televizi, zvedla jistou vlnu nevole. Však si není těžké vzpomenout – Jaroslav Faltýnek (hnutí ANO) versus Jakub Michálek (Piráti) kvůli Čapímu hnízdu. Kdyby se tato debata odehrála někde v hospodě, za další minutu by se o ni nikdo nezajímal. Jenomže školení, jak se chovat v té které věkové kategorii, vedli politici a tak nebylo divu, že bylo i trochu veselo. Zejména u Pirátů.


O tom ale nepolemizujme, protože že je někdo „mladej a hloupej“ se poukazovalo vždy, když došlo k rozepři generace náctiletých s generací dříve narozenou. Jen příměr „blbej“ byl milostivě nahrazen slůvkem „hloupej“. Tedy u vzdělanějších vrstev. I to je nakonec jedno, filozoficky platilo stejně obojí. Mnohý z vás, kdo lustruje očima tyto řádky, je už je třeba ve věku zralého člověka nebo je  zrovna na startovní čáře života. Co je ale od předchozích generací dnešní mládeži mnohem bližší, je schopnost jít tvrdě za svým cílem. Bez ohledu na zkušenosti, které mít vzhledem k věku ani nemůže. Chci pořádný plat, slušné bydlo vůbec! A to hned! Kdo čeká slova pohoršení dříve narozeného, nedočká se. Protože je to zcela v pořádku, když má mladý člověk své požadavky. Zkušenosti sbírá jen tam, kde mu to umožní. Však on ze svých požadavků pak stejně sleví, jak zdravě myslícímu jedinci zavelí sebereflexe. Nezdravě myslící z procesu stejně vypadne a pak dovede jen nadávat. Nikoliv na sebe pochopitelně.


Dříve narození měli jednu nevýhodu. Opravdu si nevyskakovali. Jednak kvůli malé odvaze, druhak nebylo kam spěchat. Šedivá budoucnost se totiž nelišila od šedivé minulosti. V době polistopadových změn se těmto lidem zase objevovaly první šediny. A menší chuť se znovu rvát se životem, slibující barevnější budoucnost. Mnozí tak samosebou stejně učinili a své šediny teď skrývají pod nánosem barvy. Nebo pod slovy o nezkušené generaci, která chce školit veterány života. Což je chyba, protože každé mladé generaci byli podobní školastyci jen k smíchu. V mládí je totiž leccos k smíchu. Není divu, že u Pirátů se pak dobře bavili. A Jaroslav Faltýnek je v očích mládeže jen popudlivý starý fotr. Už i lhostejno proč.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?