19. říjen 2018    

Jednání o důvěře vlády? Jen přehlídka rétorických schopností


Důvěru Babišově vládě nedáme, znělo uhlopříčně politickými stranami dříve než se ta velká parlamentní sešlost usadila do poslaneckých lavic. Všichni už víme jak hlasování dopadlo. Běžný občan se stejně asi ptá, zda to vytrubované jednání mělo vůbec cenu. Mělo a je třeba říct proč.


Právě běžný občan si alespoň mohl utvořit ucelený obraz, z něhož dosud dostával k posouzení pouhé fragmenty programového prohlášení z dílny volebního vítěze. Tedy z pomyslné kuchyně hnutí ANO, kdy k finálním ochutnávkám šéfkuchař hnutí Andrej Babiš zval Čechy k prostřenému stolu. Podporovatel myšlenky menšinové vlády prezident Miloš Zeman tento stůl nazval švédským, z kterého si mohla nejen široká veřejnost, ale zejména opozice údajně bohatě vybrat. Určitě mohla, avšak mnohé Babišovy představy, jako například doprava zdarma pro seniory ve věku 65 a starší, včetně zvýšení důchodů minimálně o dva a půl tisíce, u soudného člověka zabrala asi tak jako pouťová cukrová vata. Je jí na špejli plno, ale na jazyku nezůstává téměř nic. Onen švédský stůl plný vládních programových dobrot tak dostal pachuť věrných atrap za výlohou, které samozřejmě nepozřete.

Že bude jednání o důvěře vlády ostře sledovanou událostí nebylo pochyb. Už jen kvůli tomu, že vyměřený čas bude obrazem ducha celé Poslanecké sněmovny ve vší parádě. Volič si tak mohl utvořit lepší obrázek o celku, který byl minulými dny deformován vším možným, co se na politické scéně událo. Souhrn toho všeho poskytlo právě včerejší zasedání.  Kdyby se podobná jednání o tom kdo je lepší nebo horší uskutečnila před volbami, nepochybně by dopadly jinak. Důvěru tedy Babišova vláda nedostala a druhý parlamentní klinč o tom, zda ji v únoru dostane nebo ne, je zatím z oblasti scifi. Protože do toho už vstoupí jiný rozhodný okamžik – vydání či nevydání Babiše s Faltýnkem do rukou policie. Že to bude ve sněmovně řež na politický život a na smrt je nepochybné, v sázce je víc než oba protagonisté čekali. Pro Babiše v případě zachování poslanecké imunity trable nekončí – jeho někteří rodinní příslušníci, obvinění ve známé kauze Čapí hnízdo, jsou v tom tak jako tak až po uši.


Přítomnost Miloše Zemana na jednání o důvěře vlády byla vlastně zbytečná. Jako by to hlava státu stejně věděla – nálada jeho proslovu postrádala na dynamice, v minulých dnech tolik obvyklou na obhajobu premiéra. Jen zopakoval své známé stanovisko, shrnuté pro čtenářskou obec do nejsrozumitelnější formulace – nestavěj se, milá sněmovno, oproti Babišovi na zadní, bude vládnout i bez důvěry! A to tak dlouho, dokud se k němu někdo nepřidá!  Dozajista se prezident nyní více zaobírá i sám sebou. Už zítra se totiž bude rozhodovat v druhé přímé volbě o jeho dalším osudu. Co se ale ze směnovny pro občana z celé té časové šarády vyšlo taky najevo, je účet za přehlídku prodiskutovaného času. Jediný den sněmovní sešlosti totiž stojí daňové poplatníky téměř milion korun a roční náklady na jednoho jediného zákonodárce přesahují pět milionů korun. Zákonodárců máme opět dvě stě.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?