23. červenec 2018    

Je Čapí hnízdo rekviem pro Babiše, nebo jeho politické soupeře?


No a je to. Kauza Čapí hnízdo, jedna z nejsledovanějších epizod podnikatelského života Andreje Babiše má už své evidenční číslo vyšetřovacího svazku. V něm je, jak jinak, plno lejster, a žádné asi nehovoří ve prospěch hlavního protagonisty. Do spisu policie v souladu se státním zastupitelstvím v těchto dnech zřejmě vložila to poslední, tedy na základě vyšetřovaných  skutků nutnost trestního stíhání. A nejen Andreje Babiše, ale i jeho pravé ruky v dobrém i zlém, Jaroslava Faltýnka. V propírané kauze se o tom druhém média nijak nezmiňovala. O to zajímavejší sled, kdo a komu a proč kryl záda, aby se později mohl vyprsit s architektonickou nezvyklostí. Jasně, že taková stavba stojí peníze. Hromadu peněz. Jak k nim Andrej Babiš přišel, se rovněž propíralo mnohokrát, a taky to lídr hnutí ANO mnohokrát popřel. Nenosme proto dříví do lesa, retro investic do této stavby by jen zabíralo místo.

Co se naopak otevírá, je spekulace, zda policie s výzvou trestního stíhání doručenou už do Poslanecké sněmovny je politická objednávka, nebo úkon vyšetřovatele, který bez ohledu na čas spis v první fázi jednoduše uzavřel. To bude zase odborných výkladů práva a informovaných škarohlídů na obranu zmíněných, nyní ostře sledovaných mužů. Patří to už k českému folklóru, tak se raději ani nedivme. Je proto lepší číst mezi řádky a člověk se leccos dozví už nyní. Například Miroslava Němcová (ODS), předsedkyně imunitního a mandátového výboru. Na dotaz, zda výbor rozhodne o vydání Andreje Babiše Sněmovně, která pak finálně rozhodne, zda bývalého ministra financí vydá policii. Samosebou, že paní předsedkyně nechtěla na dotaz přímo odpovědět. Má pravdu v tom, že se nejdříve musí celá ta parta sejít a dát hlavy dohromady. Jen poznamenala, že obecně vzato, v policejních žádostech ve většině případů výbor vyhověl. Jinými slovy, nahnat Andreje Babiše do rukou zákona bude pro výbor zřejmě velkým potěšením. Sněmovna pravděpodobně „dílo zkázy“ dokoná a začne mela.


Ta největší pochopitelně v hnutí ANO. Do voleb už pak bude zbývat něco málo týdnů a s černým křížem na čele Andrej Babiš asi nepočítal. Že je jeho reakce na tuto situaci velmi zlobivá, se dalo čekat. Kdo by se taky na jeho místě nečertil. Jenomže vztek je špatný rádce a lídr hnutíANO dovede být ve vypjatých situacích taky velmi impulsivní. To je jeho slabina, se kterou už nic nenadělá, poradci neporadci. Klidně pošle do háje i je. To už tak u bohatých byznysmenů bývá – jen oni chtějí mít ve finále pravdu. Však si ji celou dobu taky platí.

Zda kauza Čapí hnízdo, která sympatizanty Babiše v podstatě ani moc nezajímá, bude mít dopad na preference, o to se zřejmě jejich guru bát nemusí. Jestli ale z jeho úst spontánně vypadne pohrdání člověkem jako takovým, a že už zde náznaky byly, bude to hned jiná věc. Na to je volič všude na světě citlivý a miláček davu stává zavrženíhodným hercem. Že z toho budou těžit ostatní strany? Nebudou. Nemají z čeho a Čapí hnízdo bude jenom otřepaným klišé. Konec konců, že po Babišovi a jeho kumpánech jde policie už s otevřeným hledím, je logické vyústění případu. Nic pro strany, které jsou případem samy pro sebe. Račte si mezi nimi vybrat. Rekviem pro některé z nich už zní teď, to Babišovo ještě může chvíli počkat. To se pak teprve dozvíme, co jsme to vlastně za svoloč.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?