21. květen 2018    

Jak se z antén volá, tak se jim i odpovídá


Ne že by necítila řada lidí zadostiučení, když slyšeli „Vysíláte špínu! Vysíláte špínu! Hnůj!“ na adresu veřejnoprávní televize, ačkoliv nemuseli zrovna souhlasit s demonstrací na Pražském hradě protiislámsky zaměřených politiků a občanů.

Dokonce i politolog Zdeněk Zbořil si pro ParlamentníListy.cz vybavil  – po stížnosti redaktora Českého rozhlasu jak lidé kopali do přenosového vozu ČT a pokusili se odpojit elektrocentrum a policie to prý odbyla slovy, ať mají svoji ochranku – že „Nejsem tak mladý, abych nepamatoval, jak bojovníci za svobodu ČT kopali do auta a vedli uličkou hanby Janu Bobošíkovou a její spolupracovnici. Takže i kopat do přenosového vozu Českého rozhlasu a bránit reportérovi ČT Borůvkovi v jeho práci jsme už také viděli a v mnohem větším rozsahu.“


Politolog to neřekl proto, aby se do něčeho či do někoho kopalo. Naopak. Nicméně se už několik let (pro některé již od tzv. televizní revoluce) začíná tradovat, že zejména veřejnoprávní televize kope nejen za jistou množinu v politickém spektru, nýbrž že kope do jiných množin politického spektra. A že ji lhaní začíná být vlastní.

A tak jsme byli svědky, kdy český výkvět žurnalistiky na východě hledá každou hnidu na olympiádě v Soči. Kdy se klaka 300 stovek lidí vydává za stotisícový kotel na stadionu a kdy parta osamělých a střežených evropských politiků vypadá střihem jako statečné čelo desetitisíců demonstrantů.


Problém veřejnoprávní televize spočívá v tom, že i nepříjemné skutečnosti jsou skutečností a záměrně je potlačovat se rovná cenzuře. Mimochodem o sporech vládní elity otřásající její existenci a o drsné realitě života na Ukrajině se z ČT také toho moc nedozvíme, a pokud, tak jen když padne podezření z něčeho nekalého, co zavání Ruskem.

Pokud tedy dochází k nepřiměřeným reakcím obyvatel na otázku migrace, problémů EU a obhajoby „hodnot“ euroatlantické civilizace v Česku, můžeme směle konstatovat, že valný podíl na tom nese i Česká televize. Jenže to asi vůbec nechápe.


(kou, ucho24.cz, foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?