19. únor 2019    

Horko bude i na podzim. V politice i hlavách těch, kdo do ní chtějí vstoupit


Tak už je po termínu. Rozuměj po dni, kdy zájemci mohli podat přihlášky do komunálních a senátních voleb. Uskuteční se počátkem října. V těchto super tropických dnech časový horizont podzimních voleb působí hodně vzdáleně. Jenomže voličům je rovněž hodně přibližují někdy až bizarní postavy. Takže určitý zájem aspoň části veřejnosti by tady byl. Respektive tyto postavy budí více údiv, než skutečný interes, ale o kom se mluví....

O úmyslu Davida Ratha stát se senátorem jsme už informovali. Jeho nová úhybná klička před zatím nepravomocným rozsudkem a směrem k případným sympatizantům je prostá – chci v senátu pracovat zadarmo, chci aby stejně tak pracovali i ostatní senátoři, a měli jen právo na úhradu nutných nákladů k výkonu funkce. Nikdo by mě nemusel nutit, abych se po získání imunity dobrovolně vydal spravedlnosti. Udělal bych to sám. Jak ale pak senátoři při hlasování o tom rozhodnou, je pochopitelně jejich osobní věc. Tečka.


V čem tkví mazanost Davida Ratha? Své šance si už vyzkoušel na sociálních sítích – jedni jeho úmysl označili za neskutečnou drzost, našli se však i tací, kteří jej v úmyslu kandidovat podpořili. Kterých je, bylo, či bude víc, je otázka času. A jak známo, ten nešetří nic a nikoho. Tedy ani zdravý rozum. Jinak by naše politicka kultura nebyla tam, kde je. Odhlédněme však k dalším kandidátům – hnutí ANO v poslední době udělalo velké šari vari v pořadí na kandidátce v boji o pražského primátora. Hnutí si je už dobře vědomo, že s dosavadní primátorkou Adrianou Krnáčovou to byl průšvih. Je ale nadále dost s podivem, že si z neúspěchu přesto neumí udělat patřičné závěry. Jednička na kandidátce, miliardář Petr Stuchlík, na první pohled nebudí důvěru už vůbec. Obyčejný volič se totiž nechává ovlivnit i zevnějškem člověka, ať už si teď někdo ťuká na čelo, nebo ne. Petr Stuchlík  připomíná nelítostného bosse, zrovna tak i velitele zásahové policejní jednotky. Tedy hodně tvrdého chlapíka. Jinými slovy vzbuzuje i jistý pocit nedůvěry, zda nepůjde i přes mrtvoly. Už jen „povolání miliardář“, kterého prosadil jiný miliardář s nedobrou pověstí, u Pražanů uspět vůbec nemusí. Někdo mnohem uhlazenější má asi trochu větší šanci. Třeba sociální demokraté na ni mohou rovnou zapomenout. Prostřednictvím stranického kámoše Petra Dolínka dokázali, že v budoucnu to zase asi nedokážou. Doprava v Praze je totiž pro komunální politiku klíčovou záležitostí. Jak se celou dobu s pomocí Dolínka řešila, na to zná nejlépe odpověď naštvaný volič za volantem.


Jenomže politika je pro lecterého bývalého aktéra vysoké hry stále velkým magnetem. Soudnost už ale méně, ale nemějme jim to za zlé. Stejné je to i s kuřáky, alkoholiky, kteří taky někdy těmto svodům znovu propadnou. Jenomže kuřák či alkoholik jednoduše sáhne do peněženky a jeho neřest opět dostane zelenou. Vrátit se na politické výsluní je jiná věc – to musí zase volič sáhnout pro ten správný lístek s dotyčným kandidátem. A k tomu peněženku nepotřebuje. Jiří Paroubek to samozřejmě dobře ví. Měl by taky vědět, že kandidovat tam, kde nikdy nebyl „mezi svými“, je zbytečnost. Ostraváci nadšení pro někdejšího pražského komunálního politika? Předem prohraná partie i s kartami expremiéra. Jinými slovy v letošním letním vedru si můžeme utírat pot z čela, ale neméně bude i horký politický podzim. Zejména pro hnutí ANO. Mnohé už napovídá i tomu, že doba řetězových volebních výher Andreje Babiše pomalu končí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?