20. březen 2019    

Hodný strýček Kim. Asi jako strýček Sam


Zdá se, že na světě teď není větších kámošů. Kim Čong-un a Donald Trump. Ještě donedávna dva čilí ostří rétoři, jak by jeden druhému dal nejraději pořádně po papuli. Teď se těší, jak se za pár týdnů Singapuru obejmou a možná i společně vypustí nějakou tu bílou mírovou holubici. Donedávna  přezdívaný „rakeťák“ Kim propustil tři zajaté Američany. Gesto dobré vůle vládce severní části Korejského poloostrova. Otočka směrem k domluvě s jadernou velmocí, jakou Amerika bezesporu je. Za tím vším asi taky něco je. Strach ze strýčka Sama? Pravděpodobně ne, jinak by momentálně hodný strýček Kim v minulosti nedělal směrem k Bílému domu tak velká ramena. Strach ale svou roli pravděpodobně pořád hraje. Kim se asi bojí o život stále víc a to ve vlastní zemi.


Despota má vždy jen dvě možnosti – buď ze svého národa udělá poslušné stádo, nebo musí mít jemu zcela oddanou armádu. Pak jeho despotismus funguje, než nastanou jiné okolnosti. A jsme u toho – Kim Čon-un těch okolností má hned několik. Mezi ty největší změny či zklamání patří souhra náhod člověka s přírodou. Despotovi se totiž zřítilo testovací středisko. Finanční náročnost na jeho obnovu by asi překročila veškeré možnosti už tak chudé státní pokladny. Nehledě na to, že předtím vynaložené prostředky do jaderného výzkumu musely nutně někde citelně chybět. Kde jinde než ve vlastním národu a pak taky stále víc paradoxně i v mohutné armádě. Jíst a pít se musí i v uniformě. Stále více doutnající problém a před světem další útěky vojáků na hranici s jihem. Za dráty k lepšímu životu.

Takže se trochu i s Kimem podívejme do blízké budoucnosti: Bude lepší si z bohatého nepřítele udělat kámoše, aby se s námi o své bohatství trochu podělil. Velkohubý Trump se bude mezi svými populisticky chvástat, že Kima donutil k poslušnosti. Omyl, někdo asi práci na Kimově výzkumném středisku neudělal dobře. Jinak by se nezřítilo. Pak tu ještě máme pár amerických zajatců. Dobrá karta pro vyjednávání. Vraťme je, Amíci i trochu víc vyměknou. Kim je vrátil a Amerika slzí dojetím. Ten Kim přece jen asi takový krobián není. Sami propuštění si na nic, krom na tvrdou práci, nestěžovali. I dobrou lékařskou péči prý měli. Jasně že ano, už se nesmí opakovat průšvih s americkým studentem, odsouzeným na dlouhá léta nucených prací za krádež plakátu. Jeho zdravotní stav dostal v lágru natolik zabrat, že bude lepší se odsouzence rychle zbavit. Nejlépe „gestem dobré vůle“.  Tedy vrátit ho Americe. Mladík po návratu ale brzy zemřel a image Kima měla podobu otylého vrahouna.


V Singapuru se ale o tom určitě mluvit nebude. Možná mezi čtyřma očima, ale Kim prý anglicky neumí a Donald korejsky už vůbec ne. Takže se bude ladit něco jiného. A to hospodářská pomoc Kimovi, jak se samy prostřednictvím Bílého domu nechala Amerika slyšet. Samosebou za určitých podmínek, to dá rozum. Kim asi odkývá všechno – jadernou zbraní už hrozit nemůže a co hlavně musí? Gesto dobré vůle učinit teď svému národu. Z bohatství USA. Ten mazaný otylý Kim nakonec stejně dosáhl svého. Amerika mu teď nacpe vše, co bude potřebovat, aby se zase nějak zmátořil a hlavně před svou vlastní armádou nějak přežil. Největší bonusy tak Bílý dům zřejmě naservíruje Kimovým generálům. Aby se měli ještě lépe. Odbojné jedince donekonečna popravovat dělem nelze. Může jich být zčista jasna mnohem víc. A dělo, před jehož hlaveň by Kima postavili, je při exekuci vždy jenom jedno. Úděsná představa. Kim si tak nyní může říct - už abychom si s Donaldem v Singapuru konečně potykali....

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?