17. červen 2019    

Hnutí ANO: Stuchlík Prahu nakopne. Volby: Praha Stuchlíka vykopla


No a je to. Sečteno, podtrženo a jde se vyjednávat. Samozřejmě, že je řeč o výsledku komunálních voleb, včetně těch do Senátu. U těch sice bude ještě druhé kolo, ale co by za to někdo dal, aby se mohlo volit znovu i v komunálkách. Třeba by se konečně probudil do reality, což se stále nedaří Janu Hamáčkovi (ČSSD). Po volebním výprasku dokonce fantazíroval, že se sociální demokraté odrazili ode dna. Zlý jazyk by po jeho zábavných slovech dokonce doporučoval jediné: Už to, chlape, nehul!


Hlavní frontový útok na českou metropoli, coby kyvadlu dějin a svým způsobem i obraz celostátní politiky, se nezdařil hnutí ANO. Šedesát milionů vložených do předvolební kampaně tak vyhučelo oknem. Kandidát na pražského primátora Petr Stuchlík tudíž, dle sloganu, že prý Prahu nakopne, musí svou levačku i pravačku použít k odchodu čelem vzad. Což je pozice vhodná tak akorát na to, aby své pozadí nastavil k akci, která zákonitě po prohraných volbách nastává. Zmíněný slogan se tak marketérům vymstil - Praha Stuchlíka, takříkajíc, vykopla. Opona pro Andreje Babiše v české metropoli padá a na scénu nastupují noví borci.

Jsou to Piráti, Hnutí Praha Sobě, TOP 09+STAN, ODS a KDU-ČSL. Na výsledcích voleb tyto strany v Praze trhly nejvíce, což ale neznamená, že se mezi sebou dovedou dohodnout. Už nyní například Praha Sobě natřásá ramena, že vítězná ODS klidně skončí na vedlejší opoziční koleji. Boj o obsazení postu primátora bude dozajista zajímavý už jen z toho, že iniciátor schůzky a lídr Praha Sobě Jan Čižinský je svéráz, který si nezadá s názorovou bizarností jemu vlastní, třeba při starostování v Praze 7. Piráti rovněž vytasí své pomyslné šavle a začnou se kout pikle neobvyklé, protože výsledek komunálních voleb z nich udělaly celostátně respektovanou partaj.


A nyní si všimněme jednoho zásadního momentu – hnutí ANO dostalo tím pádem odpověď, že byť vyhrálo v jiných městech, Praha může být začátkem silného otřesu nejen partaje, ale i vlády Andreje Babiše. Protože sociální demokraté po volebním debaklu budou chtít krev. A ukážou i na koaliční vládu, do níž i přes odpor části členské základny, Jan Hamáček vstoupil. Prohrál při pozičním vyjednávání co se dalo a do té doby se mohl současný trestně stíhaný premiér tomu spokojeně usmívat. Z jeho koaličního vládního partnera se najednou stává sud se střelným prachem. Jsou v něm navíc i komunisté, kteří po komunálkách rovněž vyklízejí v regionech pozice. Klidně se tak může naplnit staré okřídlené přísloví – kdo s čím zachází, s tím také schází. Začátek konce politické strany je vždy v členské základně. Protože když se i po prohraných volbách její lídr k vlastním lidem odváží ke lži, ti ho, obrazně řečeno, rovnou postaví ke zdi. Pak následuje dominový efekt, kdy před toho, kdo se dosud cítil pánem situace, padne poslední kostka. Jeho kostka.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?