21. leden 2019    

Hlavolam pro Hrad a Strakovu akademii. Co teď s vládou bez důvěry?


Jak dopadly pokusy o sestavení vlády s důvěrou už všichni víme. Jednání zkrachovalo a první s kritikou přispěchali komunisté. Za pádem nadějí obejmout se se sociálními demokraty může Andrej Babiš. Tolik Vojtěch Filip z KSČM. Neústupnost jedné i druhé strany logicky ke krachu vést musela, ale příčiny případného neúspěchu byly přece od samého začátku nad slunce jasné. To není ramenatost generála po bitvě, příčiny byly nesčíslněkrát popisovány dávno předtím a už je popisovat netřeba. Vnitro by přece Babiš nepustil za žádnou cenu. Protože jeho největší cena je mít právě tento nejsilnější rezort, svázaný s jeho vlastním osudem.


Jestli se chtěla ČSSD při jednáních prezentovat jako neústupná partaj, trvající od začátku na svých požadavcích, pak se jí to povedlo. Nelze jí nyní vyčítat, že měnila své názory dle nálad soupeře. A jestli tohle věděla dopředu, že výsledek jednání dopadne přesně takto, pak u svých voličů mohla jedině posílit, protože predikované teze držely stálou ideologickou linii. S trestně stíhaným premiérem do holportu ne! A když ano, pak jedině za předpokladu, že v případě odsouzení v kaue Čapí hnízdo, z vlády Andrej Babiš ihned odejde. Chytré od ČSSD a nepřijatelné pro hnutí ANO. S odchodem Babiše totiž vzápětí skončí celé jeho soukromé podnikání v politice.


Rébus tak po krachu jednání vzniká i pro Pražský hrad. Co teď? Prezident Miloš Zeman se dušoval, že předčasné volby nepřipustí. Původním záměrem této hlášky bylo doporučení, že po odchodu exšéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, nový předseda najde konsensus jak s Hradem, tak i Babišem. Zprvu se to i zdálo že možná ano, týdny plynuly. Teď je konec. Východisko z patové situace bude muset najít Andrej Babiš, prezident mu tuto starost dozajista hodí na krk. A nepochybně s velkým potěšením, Protože prezidentovi mezitím dělal starosti s vlastní prezentací před světem a to vcelku úspěšně zejména za oceánem, který Miloš Zeman už, obrazně řečeno, nepřeplave. Děsivá představa, že by v Bílém domě přijal Donald Trump premiéra Babiše. Prostě jen tak, protože po vydání ruského hackera Nikulina do USA jsou přece kámoši. Jestli se Miloš Zeman z podstaty své povahy rád mstí, pak má na pánvi k usmažení Andreje Babiše. Další příležitost k sestavení vlády, v pořadí třetí, mu už dát nemusí. A to je právě ta jediná možná cesta do pekel pro hnutí ANO, o kterou se snažil kde kdo. To peklo teď možná připravuje velké ohniště pod velký kotel.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?