25. leden 2020    

Hamáčkovy svaly z tvarohu a Babišova železná košile


Odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana by znamenal odchod ČSSD z vlády. O posledním hlasování partaje ve Sněmovně o tomtéž, ještě jako vládní koaliční partner. A pak nazdar, Babiši! Parafráze výhrůžky šéfa sociálních demokratů, ministra vnitra a vicepremiéra Jana Hamáčka. Znělo to kategoricky, premiér Andrej Babiš by se měl zaleknout, ne-li přímo zalézt do rohu. Co udělal premiér? Vyjádření Hamáčka vůbec neberu vážně, řekl. Tohle je třeba premiérovi sakra uvěřit. Nebral a nebere ho vážně už při sestavování vlády. Je vnímám se svou oranžovu partou jako klikař, kterému se dostalo šance nezmizet v zákulisí spolu s dalšími polozapomenutýmu stranami. Ovšem s jednou podmínkou. Budeš držet hubu a krok. Jan Hamáček ji občas nedrží, ale krok ano. S hnutím ANO.


Strategie únikových cest se ale v politice mění každým okamžikem a premiér i se svou schopností měnit poměr sil na šachovnici taky není všemocný. Jeho železná košile, rozuměj brnění proti ostrým šípům opozice zatím lehce odolává, ale znáte to. Slabé místo vzniká tam, do kterého delší dobu stále tepete. Tím místem je kauza Čapí hnízdo a jednoho to za čas musí utahat. To ale dobře ví opozice a tak tepe. Síla úderů už má už mnohem větší razanci, spis drží v ruce pražské státní zastupitelství. Rozuměj, přímo žalobce. Může a nemusí z toho být řádný poprask – přání opozice je, aby byl. Tedy obžalovat premiéra a ten aby naklusal k soudu. Na politické šachovnici popadalo pár figurek po tazích Andreje Babiše. Je nabíledni proč – naklusat k soudu nechce. Koaliční vláda nadále funguje a taky že bude. Žádného skutečného protivníka v ní totiž nemá. Proto se názorům o odchodu z koalice může a taky že ještě bude premiér smát.


Smutný úšklebek Jan Hamáček se svaly z tvarohu ale vyvolá u svých voličů. Podle posledních průzkumů je jich nějakých jedenáct procent. Nic moc, ale na přežití to stačí. Chce ČSSD do příštích parlamentních voleb pouze dožít? Určitě ne, co jiného by taky její špičky dělaly? Navíc budou za pár dní eurovolby. Když v nich sociální demokraté neuspějí, je to jen další důkaz veřejného nezájmu o partaj, která slouží jen sama sobě. Tudíž poslušně i tomu, kdo jí tu šanci nabídl. Nemastný neslaný Jan Hamáček zcela určitě neokořenil eintopf, tedy jídlo z jednoho hrnce, jímž se stravuje celá vláda, aby politicky přežila. Andrej Babiš se pádu vlády určitě bát nemusí, vládní krize však ano. Právě z ní může vysublimovat něco, co nikdo nečeká a způsobit cosi, co pak všichni mudrcové ze Sněmovny označí za něco, co vždycky čekali.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946