21. květen 2018    

Hákové kříže na přilbách ukrajinských vojáků a jednotky NATO v zádech


Německá televize ZDF odvysílala záběry, na kterých mají být členové ukrajinské armády s nacistickými symboly na helmách. Obrázky ukázala ZDF v rámci zpráv o situaci na Ukrajině, informuje NBC News. Na jedné z helem příslušníků ukrajinské armády byl vyobrazen hákový kříž a na druhé znak Hitlerových speciálních jednotek SS.

Video použil ve své reportáži o klidu zbraní na východě Ukrajiny moskevský zpravodaj ZDF Bernhard Lichte. „Dobrovolnické sbory posilující ukrajinskou vládu se rekrutují z různých koutů politického spektra,“ komentoval situaci korespondent ZDF.

Video bylo natočeno minulý týden na Ukrajině týmem novinářů z norské TV2. „Natáčeli jsme reportáž o ukrajinském praporu Azov na východě ve městě Urzuf, když jsme potkali tyto vojáky,“ řekl Oysten Bogen z TV2 pro NBC News. Než pořídili záběry, optali se prý mluvčího praporu, jestli v něm pozoruje fašistické tendence. „Odpověděl, že absolutně ne, že jsou jen ukrajinští nacionalisté,“ řekl Bogen.

Prapor Azov je součástí dobrovolnických jednotek národní gardy a spadá pod ukrajinské ministerstvo vnitra. BBC popsala tuto jednotku jako extrémně pravicovou, novinář Alex Luhn pak o Azovu psal jako o otevřeně neonacistickém. Prapor sídlí v Mariupolu poblíž Azovského moře. Kyjev ale opakovaně popřel, že by skupina jinak známá také jako „muži v černém“ měla nacistické tendence.

Manévry NATO na Ukrajině

Vojenské cvičení, kterého se účastní i 1300 vojáků z USA, Británie, Německa a několika dalších států Severoatlantické aliance, začíná v pondělí na západě Ukrajiny ve Lvovské oblasti. Manévrů nazvaných Rapid Trident se podle Pentagonu účastní i 200 amerických vojáků. Je to poprvé od březnové anexe Krymu Ruskem, co na území Ukrajiny budou příslušníci armády USA.

Cvičení se účastní celkem 15 zemí a potrvá od 15. do 26. září ve vojenském prostoru Javoriv u polských hranic.  Kromě vojáků Severoatlantické aliance se do manévrů zapojí také jednotky z Ázerbájdžánu, Moldavska a Gruzie.

„V současné době proti nám stojí protivník, který má jednu z nejsilnějších armád světa a také jaderné zbraně,” prohlásil na úvod manévrů ukrajinský důstojník Oleksandr Spivak s poukazem na Rusko.

Moskva proti manévrům už začátkem září oficiálně protestovala. „Cvičení svědčí o absolutní podpoře, kterou NATO poskytuje kyjevským neofašistickým a extremistickým silám včetně bojovníků Pravého sektoru,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí.

Zajímavý je také postoj většiny Čechů k otázce posílení či potřeby vojáků NATO v Evropě. Jak ukázal nedávno zveřejněný průzkum společnosti SANEP, v souhrnu 58% dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace, souhlasí s názorem premiéra Bohuslava Sobotky, že ČR nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, a že naše země nic takového nepotřebuje.

(fran, ucho24.cz, foto: mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?