21. leden 2019    

Firmy: Chceme další lidi! Co bude potom nás nezajímá


V době hospodářské prosperity se nedostává dělných rukou, firmy proto hledají fachmany v zahraničí. Vcelku běžný postup v úměře, kdy nabídka práce převyšuje poptávku. Po lidech samozřejmě. Automobilky proto zřizují ubytovny pro své zaměstnance, zhusta ze Slovenska, Ukrajiny, nově i z Polska. V daném regionu je tak dost živo, protože „po šichtě“ se chce člověk i trochu bavit. A když se baví, někdy překročí hranici společenské únosnosti, za níž už stojí policajt a sjednává pořádek. Děje se tak mnohem častěji k nelibosti místních, kterým nárůst počtu deliktů poněkud ztrpčuje život. Obvyklý klid na vsi prostě zmizel.


To vše není žádnou novinkou, kdy cizinci takto o sobě dávají vědět. Jsou námezdní silou, vydělají si víc než ve své o třídu chudší domovině a tak projevy radosti někdy končí na policejní služebně. Ano, je řeč o kriminalitě, která podle policie má v Česku sestupnou tendenci. Jen těch vražd nám zase trochu přibylo a několik jich mají na svědomí právě cizinci. Těch „několik“ mordů je přesně sedmnáct z roku 2016. Vloni už rukou vraha přibylo v márnicích 146 lidí, podíl cizinců na vraždách stoupl na čtyřiadvacet pachatelů.

Co naděláme, když nejsou lidi a nikdo nemá z cizinců na čele napsáno, jaký ve skutečnosti je? Tuto lakonickou otázku sice můžeme pokládat leda tak sami sobě, nicméně fundovanou odpověď na ni dává Zpráva o vnitřní bezpečnosti státu. Vloni cizinci spáchali 8.044 trestných činů. Lze pozorovat nárůst násilné trestné činnosti páchané cizinci (vraždy, loupeže), který souvisí s dovozem pracovní síly ze zahraničí a vznikem míst nelegálního ubytovávání cizinců, uvádí se ve Zprávě na straně 29. Uvádí další varovné aspekty, jako například nárůst aktivit arabských skupin a fakt, že v České republice už rejdí a spolupracují zločinci ze všech kontinentů.


To by laskavému čtenáři mohlo stačit ve vlastní úsudek. Mělo by to stačit i hybatelům české ekonomiky, že momentální zoufalá potřeba pracovních sil se po konci konjuktury, a že jistě zase přijde, může změnit v zoufalost státních represivních orgánů. Už teď je objasněnost trestných činů pouze polovičatá, kdy i policie hlásí, že „nejsou lidi“. Bylo by naivní se domnívat, že s koncem konjuktury odejdou ze země i zahraniční nájemné pracovní síly. Více jak půl milionu cizinců se u nás už cítí jako doma. A mnozí z nich i spokojeně třeba ve věznicích.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?