17. červen 2019    

Finále boje o Senát. Bývalé soupeře bude mít Zeman přímo pod Hradem

Druhé kolo doplňujících voleb do Senátu obmění jeho třetinu členů. Volby opět na okraji zájmu, jak to v druhých kolech bývá. Hezké počasí, teplo a chuť vypadnout z města. Kandidát nekandidát. Což samozřejmě neplatí u všech voličů, mnozí naopak k urnám přijdou. Proč tohle malé zamyšlení? Protože zcela určitě na okraji zájmu nebudou u prezidenta Miloše Zemana. Jeho život je politika, koníček taky a ve volné chvíli se baví zase jenom o politice. Bude mít zase o o čem – svého soupeře už v Senátu má a hned po prvním kole. Jiří Drahoš, emeritní vědec a nyní legitimní politik. Buch! První nepřítel za zády. 

Kdo bude druhý? Marek Hilšer, lékař a zlobil se svérázným pohledem na život? A kdo nakonec bude předsedou Senátu? K přemýšlení tak má Miloš Zeman dost důvodů – pohled z oken Hradu směrem k Valdštejnskému paláci může vyvolávat ještě větší averze, než jich byl schopen vyprovokovat dosluhující předseda, sociální demokrat Milan Štech. Při představě, a že už se s ní veřejně pracuje, že by do tohoto křesla druhé nejvyšší ústavní funkce usedl například akademik Jiří Drahoš, vyvolává obavy. A nejen u prezidenta, byť by to samozřejmě nikdy nepřiznal. Podle jiných matadorů politické scény je Jiří Drahoš v politice stále jen nováček. To, že si prošel úskalím kandidáta prezidentské volby, ještě nezaručuje vlastní schopnost politicky myslet. Zatím jen prý žongloval s naučenými slovy směrem ke svým voličům. Pragmatický pohled k nim ale politika dozajista změní. A právě to bude prubířským kamenem Drahošových schopností samostatně uvažovat a jednat. Natož aby uvažoval rovnou řídit tak mocný aparát, jakým se Senát postupem času stává. Ovšem díky časté „rozervanosti“ Sněmovny, z níž odcházejí ke schválení Senátu i časté legislativní zmetky.

Ve hře o šéfa Senátu jsou i lidovec Pavel Bělobrádek a občanský demokrat a teplický primátor Jaroslav Kubera. Samosebou taky za předpokladu, že se budou těšit odpovídající voličské přízni. Z nich ale Miloš Zeman strach mít nemusí. Bělobrádek je nekonfliktní osoba, mající i mimo politiku nyní starosti sama se sebou. Tak proč si ještě více ničit zdraví? Jaroslav Kubera je svéráz a poctivý úderník ODS už od nepaměti jejího vzniku. V mateřském městě se těší stále velké oblibě a hlavně dovede zaujmout. I v jeho případě nemusí mít prezident Zeman obavy, že by mu způsoboval starosti. Při vnímání Kuberových projevů a názorů na hlavu státu dostává volič nefalšovaný dojem, že jej Miloš Zeman vlastně vůbec nezajímá. I o tom všem výše uvedeném je druhé kolo senátních voleb. Jaká to úleva, že neexistuje i třetí.

                                                                                                                                            (pšt, ucho24.cz, foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?