14. listopad 2019    

Faltýnek vybral mýto už i ve Sněmovně. Platila za něj hlavně opozice


Byla to echt estráda v tom televizním grilování Jaroslava Faltýnka v poslanecké Sněmovně. Opozice před jejím zahájením se musela tetelit blahem, jak si prvního místopředsedu hnutí ANO podá. Jasně že kvůli ovliňování tendru na nového výběrčího mýta, které je nyní v politice tématem číslo jedna. V hlavní roli estrády pravá ruka Andreje Babiše. A pro něj jen další příležitost, jak svému guru předvést, že udělat z něj odepsaného člověka bude nejen problém, ale holá nemožnost.


A teď proč: Faltýnkovo poněkud přezíravé sněmovní vysvětlování má zřejmě jeden pevný fundament. Policie asi nemá to, po čem opozice touží. Tedy rozhodný moment v telefonických odposleších, že první místopředseda hnutí ANO jasně a stručně někomu striktně přikazuje, aby tendr vyhrál vyvolený subjekt. Jinak by ten, kdo výběrovému řízení velí, taky mohl jít od válu. Nic z toho ale na světlo naší boží politiky neprosáklo, tak jaképak copak. A že se vedly v nějakém brněnském hotelu řeči, kdo by co mohl nebo nemohl pro to udělat, zůstává v rovině názorů, nikoliv příkazů. Je sice možno si tyto „názory“ vysvětlovat všelijak, a taky se to dělá. Což je ale zoufale málo a Jaroslav Faltýnek to dobře ví. Jiná situace by nastala, kdyby policie zčista jasna požádala Sněmovnu o Faltýnkovo vydání. Zdůvodnění toho se samozřejmě neutají, ale právě tento důvod zatím neexistuje. Tolik pragmatický pohled na věc.

Stejný má pravděpodobně i Jaroslav Faltýnek. Dávno se otřepal z prvního překvapení, že byl vůbec policií sledován a kontaktován. Za těch pár dní si dozajista srovna v hlavě pro a proti a počítal i s tím, že do Sněmovny bude muset přijít. Přišla i opozice se spoustou munice a začala palba na terč. To, že se sněmovní grilovačka potom zvrhla v obyčejnou hádanici, je zásluhou mistra úhybných manévrů Jaroslava Faltýnka. Utvořil nejdříve z rétorických útoků předivo, do kterého se pak opozice sama zamotala. A co víc, střílela na Faltýnka slepými a jinak to ani dopadnout nemohlo.


Stalo se i něco, co hlavní protagonista grilovačky možná nečekal. Vybral pomyslné mýto od opozičních poslanců, kteří branou „žvanírny“, jak Sněmovnu Andrej Babiš nazývá, tím, že jejich argumentace byla jen v úrovni „asi, možná, mělo by se, nesmí se,“ či podobné představy, jak se Faltýnkovi dostat pod kůži. No, nepovedlo se. Pomyslné vybrané Faltýnkovo mýto má teď i politickou podobu. Koho opozice napadne, sama vysoce platí za to, že opět předvedla, že nestojí za nic.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946