20. březen 2019    

Faltýnek se může radovat a Putin taky


Pražské městské zastupitelství zrušilo stíhání Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo jako neodůvodněné. To vše po stížnosti jmenovaného, že se ničeho v daném případu nedopustil. Že se pravá ruka Andreje Babiše raduje, o tom není pochyb. Zda mu blahopřál i premiér v demisi, není známo. Ten se zatím radovat nemůže, vyšetřování jeho i blízké rodiny pokračuje.


Zato důvod k otevření láhve vodky si může připustit Vladimír Putin. V Česku se podle Miloše Zemana nyní světoznámý jed novičok v malém vyráběl a pak údajně zničil, jak uvedl v Soukupově komerční televizi. Když pomineme fakt, že toto hradní médium uvede vše, co Miloš Zeman řekne, protože své názory uvádí pouze na Barrandově, obyčejného člověka trochu z něčeho zamrazí v zádech. Prezident tvrdí zcela něco jiného než oficiální sdělení vlády. Tedy to, že i když v Česku žádný zmíněný jed není, po údajné výrobě pro účely zkoumání jeho účinků, i přes jeho následné zničení, asi trochu zbylo. Česká republika se tak skrzevá prezidentovo tvrzení automaticky stává spoluviníkem pokusu o vraždu ruského dvojagenta Skripala. Však si také oficiální kruhy ruské diplomacie pospíšily s výrokem, že Vladimír Putin měl o výrobě jedu u nás pravdu.


To může a zřejmě už i působí jako rozbuška ve vztahu našeho politického kabinetu se zahraničím. Celkový obraz naší politické scény se tak halí do ještě většího přítmí, kdy nejsme více jak půl roku po volbách schopni utvořit vládu, premiér v demisi je trestně stíhán a prezident straní Moskvě, jak může. Jím zaúkolovaná Bezpečnostní informační služba (BIS) ohledně pátrání po přítomnosti novičku v ČR sdělila, že na domácí půdě takový jed pod označením A230 není. Vojenské zpravodajství tvrdí opak. Miloš Zeman zase upozorňuje, že by nyní bylo pokrytecké, kdybychom se od existence jedu u nás distancovali. Jiná otázka je, zda zmíněné pokrytectví není jen mazaná diplomatická nahrávka Moskvě v souboji pravdy, kterou ruská metropole vede s Londýnem. Logicky v ní pak po zprávě Miloše Zemana chuť na trochu vodky zřejmě je.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?