24. říjen 2019    

Dycky Most! A dycky s Babišem, to už asi ne


Severočeský Most proslul nejen v pojetí populárního televizního seriálu, ale taky haldami výsypek po povrchové uhelné těžbě. Z některých se postupně stávaly vinice, kolorit okolní zdevastované přírody se měnil a ještě mění k lepšímu. Aby bylo na Mostecku ještě líp, další desetiletí to jistě potrvá. Šéf hnutí ANO a předseda českého politického kabinetu tamní oblast navštívil. Možná živil naději lídrů ústeckého kraje, že podebatí o další jeho budoucnosti, zejména o další obnově stále ještě těžební uhelné pánve. Samozřejmě s přispěním státu, do jehož infrastruktury uhlí mnohá desetiletí tak vydatně proudilo. Zklamání se ale lídři dočkali. Premiér náhle změnil téma návštěvy a debatovalo se úplně o něčem jiném.


Je obecně známo, že v chudších regionech kvete byznys s bídou. Předražené nájemní byty, mnohdy zdevastované, kdy výše nájmu si nezadá s nájemným v Praze. Vláda sice už přijala jistá opatření, ale pořád je to kus papíru a realita, jak se zdá právě na Mostecku, je poněkud jiná. Byznys s bídou kvete dál. Sociálně slabá vrstva obyvatel tak nemá jinou možnost, než platit, chce-li střechu nad hlavou. Námitka či přání páně premiéra, že by se mělo zakleknout na spekulanty s byty, aby nájemné snížili, se nesetkala na Mostecku s pochopením. Soukromým vlastníkům přece nelze přikazovat, za kolik a komu mají byty pronajímat.

Premiér Babiš vyjádřil i představu, že by tím pádem měl Most stavět nové byty a město si výši nájmů určovat samo. Opět špatně. Primátor města oponoval, že bytů je dost a řešením je jejich vykupování do majetku města. Což opět obnáší státní finanční podporu. Argument se premiérovi příliš nezamlouval a svým způsobem se při vládní návštěvě odkopal. Nové byty v Mostě chce stavět proto, aby byla fakturace a odvod DPH. Jinými slovy, vše co mi tady povídáte je sice hezké, ale já potřebuju látat díry ve státním rozpočtu, kterému vláda pouštěla a ještě bude pouštět žilou. Jinak politicky nepřežije.


Jistá pachuť, která po vládní návštěvě v Mostě zůstala, má začátek v loňském září. To premiér Babiš záměr primátora Jana Paparegy o výkupu sociálních bytů ještě srdnatě podporoval. Jenže názory premiéra se mění stejně rychle, jak vznikají. Potíž s tím pak mají především ti, kteří řídí chod měst a obcí, protože sliby po vládních návštěvách na místě zůstávají. Že se pomalu a jistě rozplynou, s tím už musí bojovat zase jen tamní lídři. Vzejde z toho vždy jediné – politici lžou a nikdo za nic potom nemůže. Ostatně, teď to vědí i v Mostě. Dycky s Babišem, to už asi ne.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946