21. leden 2019    

Drahošovo turné do...Senátu?


Akademik Jiří Drahoš, toliko někdejší kandidát na prezidentský stolec to se vstupem do politiky zřejmě myslí pořád vážně. Po delší době, kdy se zájem médií o něj poněkud ochabl, o sobě opět dává vědět. Má teď s připomenutím své osoby ale mnohem snazší – z předvolební kampaně vyšel aspoň jako osoba velmi známá i v té nejzapadlejší vísce. Lidská paměť ale podzimní pavučina jest – foukne vítr a jako by nikdy nebyla. Pravda to je, stačí, aby čtenář z vlastní momentální mozkové databáze vyjmenoval všechny prezidenstké kandidáty za posledních pět let a skončí u dvou třech jmen. Přitom jich bylo kolem dvacítky. Důležité to ale momentálně není – Jiří Drahoš úsilí uchování své osoby v paměti začla přikrmovat výjezdy do regionů. Ve jménu Spolku pro Česko.


Že je to aktivistické hnutí netřeba podrobně vysvětlovat, a vlastně je to jedno. Spolků u nás máme jako listí na stromech. Překvapil by snad jen ten nejbizarnější – například Spolek přátel dehtových barev. Ale budiž, aktivní pohyb před zraky veřejnosti je přece mnohem důležitější, než název nějakého spolku. Tak jako tak po čase zapadne v čase a nabízí se proto úvaha, že všeliké to snažení emeritního vědce je směrováno k podzimním volbám do Senátu. Však také v minulosti Jiří Drahoš netajil, že podobný úmysl má. Zda mu ale někdejší prezidentská předvolební kampaň uchovala zlepšení rétorické schopnosti, poznají právě v regionech. Začal na Sokolovsku, hodlá zavítat i jinam.


Význam těchto výjezdů se ale diametrálně odlišuje od prezidentské volby – zájem veřejnosti o Senát je tradičně chabý. Což se může projevit i na účasti, kdy minimálně třetina zvědavců na náměstí je pouze zvědavá, jak takový kandidát z plakátu vlastně vypadá „naživo“. Nic ve zlém na adresu Jiřího Drahoše – vypadá pořád dobře. Což ale není v daném kontextu předpoklad, že pak bude jiný než současní senátoři, kterých by čtenář do minuty vyjmenoval aspoň pět. Tak to bude i s jménem Jiřího Drahoše pět minut po skončení podzimních voleb. Jednu zkušenost z ledna letošního roku už přece má.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?