21. květen 2018    

Dovolená u moře? Ani náhodou!


Tento výkřik zní možná hystericky, ale je slyšet mnohem častěji. Důvod je prostý – mořská letoviska už nebudí důvěru. Každodenní porce informací o imigrantech natěsnaných třeba v Aténách či jinde samozřejmě vzbuzuje představu pobřežních podvečerních procházek mezi nimi. Součást letošní letní romantiky, chcete-li. Když ne, tak na špacíru buď zavřít oči nebo raději sedět doma. Tolik pohled do myšlení potenciálních rekreantů, kteří ještě zdaleka nemají sbaleno.


Oblíbené destinace jako Turecko, Maroko nebo Řecko to budou mít v souvislosti s uprchlíky opravdu velice těžké. Pomineme-li menšinové dobrodružné povahy, masová turistika známá z minulosti se zřejmě konat nebude. Je to právě Řecko, které bude jen s obtížemi lákat Čechy na jimi milovaný ostrov Kos. Museli by na něm vzít na vědomí bezmála třicet tisíc běženců z Blízkého východu. Že se pohyb takového množství lidí na tamním prostředí zcela určitě podepíše, není pochyb. Takže co bychom tam za svý prachy dělali? Litovali sebe nebo imigranty? To radši Lipno i s jeho nevypočitatelným počasím. I takové názory lze vyslechnout.

Jen těžko za daného středoevropského nedobrého politického klimatu přesvědčují našince slova řecké ministryně cestovního ruchu Eleny Kunturaové. Turista se prý bát nemusí, uvidí v Řecku jen krásná místa a vše se vrací do normálu. O krásných místech není sporu, ta budou krásná vždycky. Co se vrací na Kosu do normálu už ale ministryně neprozradila. To za ní sborově udělala západní média. Ostrov Kos zhodnotila jako ohavnou špinavou díru a nic na tom nemění ani snaha tamních úřadů co nejrychleji nově přibyvší běžence lifrovat na pevninu. Třeba do Atén a to už je poslední rána, kterou může turista od Řeků dostat. Imigrantské stanové městečko v řecké metropoli se tak každodenně rozrůstá a tím pádem zájezdový katalog s nabídkou cenově výhodné dovolené letí do koše.

Turecká riviéra, to bude něco! Proslulá Antalya s opravdu skvostným komfortem, čistotou a neustále usměvavým hotelovým personálem. To bylo vloni něco! Když si našinec odmyslel hlučné a nedisciplinované Rusy, mořské koupáníčko s bílou prosluněnou pláží se pocitově popisuje těžko i básníkům. Jasně že je to trochu nadsázka, ale kdo tam byl, jistě souhlasně zamručí. Třeba to letos bude ještě lepší – Rus už se všude roztahovat a křičet nebude, protože se na Turka zlobí. Sestřelil mu eroplán a to se v Moskvě neodpouští. Takže s dovolenkami v Turecku udělá šlus a nikdo nikam!  Zda se tak opravdu stane, se uvidí, když ruské cestovky ostentativně vyřadily Turecko ze seznamu snových pobytů. A opět malé zamyšlení, jak se na Čecha sluší a patří. V Turecku jako takovém klid není. Ankara stále častěji řeší teroristické útoky, které se mohou přesunout kamkoliv. Třeba na tureckou riviéru. A tam jsme v létě přece chtěli. Co s tím? V letoviscích obecně budou ozbrojení ostří hoši dbát na turistovu bezpečnost. Kdo ale zajistí, aby neruplo v bedně třeba letitému zaměstnanci hotelového komplexu? Proto do Maroka už ani omylem, v paměti je stále tragédie na pláži způsobená vyšinutým islamistou se samopalem a hromadou mrtvých.


Stín podobných pochybností se potáhne za každou úvahou o pobytu v té které jiné zemi, která nabídne odpočinek pro tělo i ducha. Je proto v pořádku zmínit i jistou odevzadnost osudu, což je vlastnost, která Čechům nechybí. Musíme se s tímto možným nebezpečenstvím naučit žít, si našinec řekne. Takže nezbývá než riskovat. Tu za dvacet onde zase za šedesát tisíc korun, podle toho v kolika lidech se kam jede. Svíravý pocit v žaludku, že investované peníze se promění v neustálé obavy abyste bez úhony doletěli tam i zpátky, by ještě nebylo nic neobvyklého. Ale gradovat psychické vypětí pozorováním, co dělá na pláži váš snědý soused mezi tolika jinými Evropany, už by mohlo být příliš. I tím se zabývají rodiny s dětmi, které si na dovolenou u moře konečně našetřily. Případná změna programu by zamenala vyložené peklo, jaké umí svým rodičům zklamané děti připravit. Zbývá tedy ještě Chorvatsko nebo nově objevované Bulharsko. První možnost se už řadí mezi dlouholeté pobytové evergreeny. Byli jsme tam pětkrát, po šesté by se to snad ještě sneslo. Čili výlet bez nadšení z objevování neznámého. A Bulharsko? Tam se jezdilo za totáče a bída, kam se jen podíváš. Jiné to prý není ani teď. Radost z letní dovolené se tady přece jenom jedna nabízí. A to lehnout si na koupáku v trávě na záda a mít na účtu spoustu ušetřených peněz i nervů.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?