21. duben 2018    

Dopis 17 východoevropských Pragováků


Otevřeným dopisem, který zveřejnil The Washington Post, se obrátilo 17 bývalých politiků na zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, aby nenavazoval s Ruskem nějaké přátelství.

Připomíná to poněkud „slavný“ dopis 99 Pragováků, který zveřejnil sovětský komunistický deník Pravda v roce 1968. Pro tehdejší Brežněvovo vedení v Kremlu měl sloužit jako důkaz o masové obavě československých pracujících, kteří žádají zachránit socialismus.


Liebesbrif 17 bývalých politiků nejen z České republiky opravdu připomíná tehdejší situaci – je zde vojenskopolitický blok Severoatlantická aliance (Varšavská smlouva), je zde hospodářskopolitický blok Evropská unie (RVHP) a je zde „imperialista“ v podobě Ruska (předtím USA a Západ) a je třeba chránit naše (předtím socialistické) hodnoty.

Dopis se snaží vyvolávat upřimnou a srdečnou nenávist (o ni u autorů prakticky nelze pochybovat) k Rusku a že se mu nesmí důvěřovat, natož (proboha!) mít s ním přátelské vztahy. A naopak vyjadřuje bezvýhradnou lásku, z dopisu totiž vyplývá, že „jen my máme zájem na silných USA, a ne Rusko“. A proto je třeba zachovat sankce, jinak by to mohlo snížit důvěrychodnost USA, strachují se signatáři o pověst Spojených států. Nu což, to by se ještě dalo skousnout.

Ovšem vrcholem je žalostné kvílení nad tím, co všechno Evropa (tihle pánové těžko) obětovala ve prospěch ponížené loajality vůči Spojeným státům. „Byli jsme s vámi v Iráku a Afghánistánu. Společně jsme na sebe brali rizika, společně obětovali syny a dcery...,“ připomínají zločinné války USA a zemí „ochotných“  zúčastnit se masového porušování mezinárodního práva zcela oddaně a bez diskusí. A dodatkem, že i „naši“ synové a dcery (no jejich určitě ne) byli obětováni ve prospěchm ušlechtilých cílů masového zabíjení a totální destrukce.


„Když jsou USA  silné, společně jsme silnější," doprovázejí svojí poníženou repliku, což zní téměř strašidelně při pohledu z této nedávné minulosti, a probíhající přítomnosti do budoucnosti.

Dopis kromě toho, že přípomíná něco z dob minulých, připomíná ještě něco jiného. Jakousi poníženou supliku místodržících na území vůdci koloniální velmoci, ačkoliv zde mluvíme o Evropské unii a Spojených státech. Ovšem malá naděje, že Evropa je přece jen trochu suverénnější, s těmito projevy pomalu ale jistě mizí.

(kou, ucho24.cz, foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?