21. srpen 2019    

Dobročinnost pro zdravotnictví a Dbalého varování, proč to nedělat


Bývalý ředitel pražské Nemocnice na Homolce Vladimír Dbalý vyfasoval u soudu devítiletý trest a propadnutí majetku. Zatím je rozsudek nepravomocný, obhájkyně mandanta se na místě odvolala. Exředitel byl odsouzen za zmanipulování zakázek spolu se šesticí dalších kumpánů. Celková škoda 63 milionů korun. Nejsou to zrovna malé peníze, ani malý trest. Ovšem nejen pro obžalované. Potrestán byl hlavně dobrodinec, který kdysi na Leksellův gama nůž za své kapsy přispěl. Národní sbírka to počátkem devadesátých let byla. A té slávy, jak se tento technický zázrak uplatní k ozařování chorobných ložisek v mozku! Sbírku uspořádala Nadace Charty 77.


Roky běžely a ve zmíněné nemocnici se střídali ředitelé podle toho, kdo byl zrovna v nejvyšších politických patrech u moci. Potud nic divného, dokud životaběh tohoto zdravotnického zařízení neovlivňoval diletant nebo...Vladimír Dbalý. Zda sám nebo už se šesticí spoluobžalovaných se rozhodli, že zakoupí nový gama nůž, je teď úplně jedno. Co není, je fakt, že původní technický zázrak, pořízený z národní sbírky, byl už modernizován, a podle odborných kruhů ještě dlouho bude zcela funkční. Takže šlo ze strany obviněných o šméčko a kolo nenasytnosti se začalo točit naplno. Dodavatel nabídl zařízení za přemrštěnou cenu, to aby se mu vrátily náklady na úplatky. Cenu hrazenou z rozpočtu nemocnice, potažmo z kapes daňových poplatníků. A všechna ta další jiná šméčka přesně evidovaná v osobním deníku Vladimíra Dbalého. Kolik, od koho a kvůli čemu úplatky dostal. Deník pak jako generelní důkaz proti němu samému. Neuvěřitelné. Jen pohled do něj musel Dbalému rozzářit oči, kolik už má našustíno na soukromých účtech. Z toho balíku aby se jeden zbláznil a taky podle toho Dbalý u soudu vystupoval. Tolik ohlédnutí v čase minulém.


Čas budoucí je ale varovným signálem pro potencionální dobrodince. Příště do zdravotnictví dobrovolně nedarovat ani korunu! Kolik takových Dbalých čeká na svou příležitost? Nota bene ve státě, kde korupce je součástí výbavy současné společnosti a viníci ještě ze sebe dělají oběti politické objednávky? To vše se dobrodincům v hlavě prožene. Snad nejvýstižněji to řekl šéf Nadace Charty 77 František Janouch. A to, že „lidi si utrhují od úst, aby pomohli potřebným. A pak se najde někdo, kdo si na jejich účet mastí kapsy. Jsem zhnusen.“ Není co dodat. Tak takhle u nás žijeme.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946