21. květen 2018    

Dobaletit se dá i do Senátu. Bůh Babiš to tak chtěl


No a je to. Další známé jméno budou zřejmě vyslovovat všechna patra české politiky. Vlastimil Harapes, coby kandidát do Senátu za obvod Prahy 6. Když schválí jeho kandidaturu potřebný počet delegátů, pak to má tento charismatický sólista baletu Národního divadla v kapse. Aby ne, když ho do politiky láká sám Andrej Babiš a tomu se přece neodporuje. Šéf Hnutí Ano tak naplní staré úsloví  - velkou politiku dělají velká jména. Stará pravda sice hovoří o něčem jiném, ale co naděláme...Třeba tenhle baleťák změní dějiny a opravdu bude líp. V senátní lavici nejen jemu.


Nicméně nesuďme člověka před počinem, piruety a veletoče se dají dělat i v politice a ten který sólista si nemusí deformovat nohy v baletní piškotové obuvi. Když známá jména ze světa umění, tak tedy známá jména. Začněme například herečkou Danielou Kolářovou. Vstoupila do politiky jako poslankyně na začátku devadesátých let, už v jejich polovině z politiky prchá pro ztrátu ideálů. O férovosti politiků prý měla jiné představy. Od té doby se jakékoliv angažovanosti v daném směru absolutně straní. Umělci byli i v ministerských funkcích. Třeba Michal Prokop, hudebník, který svůj velký hit Kolej Yesterdey v běhu jiných politických funkcí koncem devadesátých let „vyměnil“ za křeslo náměstka ministra kultury. Že si se svým nadřízeným, světově uznávanou autoritou, Pavlem Tigridem, pro rozdílnost názorů nerozuměl, je známá věc. Takže výsledek Prokopovy působnosti na ministerstvu s dopadem efektivity pro veřejnost rovná se nula.

Štěstí v politice zkoušel i herec Tomáš Töpfer. Od roku 2006 do roku 2012 byl senátorem bez politické příslušnosti za ODS ve volebním obvodu Praha 4. Právě v Senátu se stal do značné míry neviditelný, jeho sporadické výstupy byly jen konstatování skutečnosti, kterou předtím odhlasovala většina. Další z řady známých uměleckých jmen v politice je Martin Stropnický. Aktuálně diskutovaná osobnost v pozici ministra obrany. Těžko nyní hodnotit, jak si ve svěřeném rezortu vede, to ukáže čas, který mu taky předloží účet. Když pomineme lapsus, tedy vyzrazení politických čachrů kolem výše výkupného za české zbloudilce na Blízkém východě, pak asi musíme hodně pochválit jeho náměstky, kteří vojenství skutečně rozumí. Babiš chtěl do politiky známé jméno, tak ho tedy má.

Není od věci si nevšimnout, kdo se do politiky ze známých jmen snažil dostat, aniž by jej někdo z mocných oslovil. Například Ladislav Županič, herec a někdejší ředitel pražského Hudebního divadla v Karlíně. Nebo herečka Simona Chytrová. Proklamace, že jako občan už nemohu dále snášet a trpět nespravedlnosti světa ale zní u těchto snaživců jak přes kopírák. Je otázka jejich svědomí, zda je ve snaze naskočit do výtahu moci vedl pouhý ekonomický kalkul nebo osobní oběť pro blaho národa.


Buď jak buď, politika má svá úskalí, ať už v ní je noname, čili bezejmenný, nebo všeobecně známá osobnost. V zákulisních jednáních je jakékoliv velké jméno k ničemu. Tady se dohadují miliony a miliardy, takže proklamované sliby voličům si může idealista ihned strčit za klobouk. Protože by měl vědět, že do politiky se chodí dvěma dveřmi. První otevírá volič, druhé už samotná politika. A ta je drsná a nevybíravá, ať se hvězda volebního obvodu jmenuje jakkoliv. Probuzení ze sna je pak rychlé, přesto stejně drsné – odejít z poslaneckých nebo senátních lavic z plezíru nelze. Takže stát se pouhým hlasovacím strojem by bylo zřejmě vůbec nejlepší. I na tohle prozření člověka s nálepkou miláčka národa politika v tu chvíli pamatuje – dostatečné prebendy jako odměna za držhubné. V součtu je to mnohdy více než někdejší čekání na telefon, zda známé jméno někdo angažuje aspoň do filmového štěku. Stratégové, jako Andrej Babiš, to samozřejmě dobře vědí. Je si vědom i budoucích excesů, které z neznalosti podstaty politiky musí nováček nutně udělat. Šéf Hnutí Ano si ale rovněž dobře uvědomuje, že chyby národ odpouští jen svým miláčkům a tenhle předpoklad Češi vždy spolehlivě splňovali. Takže čím víc známých jmen, tím lépe! Protože další volby se blíží a to už volič bude více hledět třeba na fešáka Harapese, než na jakéhosi bezejmenného kandidáta, kterého musí objímat sám Babiš, aby někomu vůbec stál za povšimnutí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?