19. únor 2019    

Do vystěhování domkařů z Horoměřic chybí měsíc, do komunálek tři


Kauza osudu (ne)majitelů rodinných domků v Horoměřicích už nabobtnala v celonárodní sledovačku. Zrovna tak každým dnem do soudem určeného termínu bobtná obava, jak to celé dopadne. Možnosti záchrany se přetřásají v teoretické rovině, která se nebezpečně nakloní vždy, když by se možnost měla přeměnit v jistotu. Zatím kauza opisuje bludný kruh pouhých dohadů a představ, do nichž se s vervou zapojili i někteří politici.


Roli spasitele v nich nehledejme, je to samozřejmě pouhý kalkul. Stejný názor však vyslovit v kruhu horoměřických obětí někdejšího šlendriánu zkrachovalé společnosti H-Systém by teď zřejmě mělo stejný efekt, jako strčit prsty do zásuvky a věřit, že od elektriky nedostanete ránu. Protože kdo se ujme role záchrance, pak je v rozervané a podvedené duši vším, jen ne špatným člověkem. Kdo z politiky tuto finesu použije, jeho aureola se rozhoří jak vatra při pálení čarodějnic. V ní pak shoří všechny naděje oponentů, že volby můžou přinést naději na změnu. Na obzoru hned jedny máme – letošní podzimní říjnové komunálky. Tři měsíce do začátku, měsíc na to, jak je třeba předem rozhodnout.

A jsme u meritu věci: Miloš Zeman a Andrej Babiš verdikt Nejvyššího soudu označili za nemorální. Prezident oznámil, že chce jednat s Ústavním soudem, ke kterému nepochybně doputuje stížnost horoměřických obránců svých domovů. Premiér Babiš se zase ujal role mediátora, což je osoba, přes níž se chladí horké hlavy a sám může v rozjitřené atmosféře přispět dobrým nápadem. Bude-li ho mít a obě strany jej přijmou jako výchozí řešení, pak jen dobře pro horoměřické, a ještě lépe pro Babiše. Všimněme si, že svůj díl pomoci nabídla i ČSSD. Ministerstvo vnitra, jemuž nyní velí Jan Hamáček, nabídlo domkařům zhruba dvanáct bytů ze svého fondu. Jak vypadají, a kde jsou, už ale ČSSD neuvádí. Zájem domkařů o nabídku je zatím nulový - nechtějí si vůbec připustit, že by svá stavení museli opustit.

Co ale je nutno zmínit, že kontroverzní postava české politiky a zároveň někdejší poradce prezidenta Miloše Zemana Miroslav Šlouf, si od zkrachovalé společnosti H - Systém svého času odnášel čtyřiadvacet tisíc korun měsíčně. Což nebylo nic jiného, než výpalné za politické krytí šéfa společnosti Petra Smetky. Na to ale horoměřičtí nyní určitě myslet nebudou – hledí totiž do dnů budoucích a ne do minulosti zemřelého šíbra. Vyhlížejí teď třeba i samotného lucipera, který by tu černou můru v podobě vystěhování zahnal.


Což je dar z nebes pro Andreje Babiše, jehož horizont zkušeného plánovače sahá do komunálních voleb. Může se třeba stát, že role Mesiáše se mu zalíbí natolik, že sáhne do svých miliard a finanční spor mezi horoměřickými domkaři a konkurzním správcem vyrovná. Opozice sice bude na ten šachový tah nazlobeně poukazovat, ale čím více jej zdůrazní, tím hlubší si vykope hrob. Stejnou měrou se totiž mohla o řešení situace zasadit. Jen na to mít peníze. A kdo platí, ten velí. To bude všude a ve všem platit vždycky.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?