21. leden 2019    

Demonstrace proti nejen Babišově vládě. Jsou zfanatizovaní, tvrdí premiér


Ze stovek tisíce. Pomalu a jistě narůstá počet těch, kteří se nechtějí smířit se směřováním státu k politice regulací a zákazů. A v neposlední řadě k těm, kdož podle nespokojenců nesplňují kritéria bezúhonného člověka. Nota bene jako šéfa českého kabinetu, který dostal druhou šanci k sestavení vlády od hlavy státu, která svou stařeckou zapšklostí a pomstychtivostí Česku jen škodí. I tak to vidí protestující na náměstích, sešlosti z minulých dní nejen v Praze.


Prezident Miloš Zeman se nikdy netajil tvrzením, že ulici se nesmí ustupovat. Pravda, neříká to jen on sám – svého času byl stejného názoru i Edvard Beneš. Jenomže to se tehdy zrodila jiná situace – u moci byli demokraté, kteří silně podcenili nástup komunismu, kdy nakonec selhal základní princip demokracie. Což byl ústup z pozic a nechuť bojovat. Nemocný prezident Beneš už pak neměl sílu vzdorovat Klementu Gottwaldovi a kam se následně směřování politiky dostalo, známe všichni z historie.

V těchto dnech píšeme další její kapitolu – prezident Miloš Zeman zdravím zrovna taky nepřekypuje. V čele českého zatím neutvořeného kabinetu je miliardář, který si jako nástroj vzestupu k moci za vlastní peníze pořídil hnutí ANO. Naverboval do něj lidi, kteří mu jej zpopularizovali. Výborný marketing zapůsobil na široké masy. Hnutí je po svém volebním vítězství hlavním hráčem na politické scéně. Andrej Babiš nemusí Miloše Zemana udolávat, jak to kdysi činil Gottwald s Benešem. Oba zatím táhnou za jeden provaz, části veřejnosti se to ale nelíbí, důvěryhodnost obou současných protagonistů neodpovídá výdobytkům polistopadovému společenskému klimatu. Část veřejnosti se totiž obává, že v případě setrvání Babiše se Zemanem ve svých pozicích bude v českých zemích už jen sychravo. Komunisté jako Babišův hlavní opěrný bod pro realizaci záměrů nedůvěryhodných politických špiček. Až sem jsme dospěli, kdy se pak náměstí českých měst plní demonstranty. Navíc paradox doby – miliardář se bez komunistů neobejde. Brání se oponentům tím, že je nazývá zfanatizovaným davem, ovlivněný neúspěšnými politiky.


Jenomže to je asi tak všechno. Takřečené ulici Miloš Zeman dozajista neustoupí – už jen z podstaty jeho povahy. Nepřizná chybu, ba naopak, přileje olej do ohně. Ego je silnější než hlas ulice. A klidně v tom Andreje Babiše nechá, jako to udělal vždy s těmi, kdo přestali plnit funkci jeho veřejné podpory. Příští dny dozajista ukáží, kam se případná nová vláda vydá. Což se dá do jisté míry odhadnout – víc neudělá než udělá. Taková udržovací četa před novými volbami, pokud se nestane něco, o čem nikdo z možné budoucí koalice doteď nemá potuchy. Tedy zrod nějakého zatím skrytého skandálu, o který v naší politice vlastně nikdy nebyla nouze.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?