24. říjen 2019    

Dáme chudým střechu nad hlavou, slibuje Babiš. Soudruzi na tom kdysi pohořeli


Stoprocentní dotace státu na výstavbu sociálních bytů. Dostanou je obce, které jich ze svého fondu bytové výstavby vyčlení jednu pětinu. Pak prašulky do obecní pokladny ihned přiletí. Premiér Babiš tuto finanční pomoc slíbil starostům na Sněmu měst a obcí. Těch bytů je podle dostupných informací potřeba, bratru, 65 tisíc. A peněz ve výši 80 miliard. To je samozřejmě souhrn položek, ale stavět se nejdříve musí od základu. Tedy co se zvládne postavit za jeden rok. Zde je už určující faktor, který Babišův velkorysý slib poněkud zmírňuje. Vláda na rok obcím na výstavbu sociálních bytů totiž poskytne 2 miliardy. V ten moment stanovená státní dotace mění i možnost stavět tyto byty v potřebné míře.


Řekněme si proč. Kdo už nyní bydlí v družstevním bytu, či jej spravuje ve Společenství vlastníků, rychle pochopí, jakou měl v minulosti kliku, že nedal na sliby státu. Pamětník jistě nezapomněl, že v době vlády soudruhů mohl čekat na přidělení státního bytu i dvacet let. Tak to kdysi běžně fungovalo, než stát zjistil, že dotovaná státní výstavba vlastně nefunguje. Že lidé potřebují bydlet, byla stále naléhavější sociální problematika, které se soudruzi poměrně báli – řešení proto bylo nasnadě. Nechť se lidé o bydlení raději postarají sami! A hezky prostřednictvím jiných subjektů. Vznikala proto bytová družstva a problém se vzápětí znatelně zmenšil. A to v podobě vyplaceného státního příspěvku (zhruba poloviny ceny bytu), zbytek doplatil družstevník. Fungovalo to, družstevní výstavba běžela naplno. Proto dnes taky pamětníci slušně bydlí.


Babišů slib o dotacích na sociální byty je věrnou kopií představ o výstavbě bytů někdejších komunistických vlád. A teď proč, pokud výše uvedené není dostatečně pochopeno. Například byt o zhruba padesáti metrech čtverečních bude stát 3 miliony korun. Prostým výpočtem dojdeme k výsledku, že při dotaci 2 miliard korun se žádný výstavbový zázrak konat nebude. Sociálních bytů se totiž ročně postaví nějakých šest stovek! Což je kapka v moři početného zástupu natěšenců, kteří se ale naplnění Babišova slibu nedočkají. Zrovna tak jako pamětníci v dobách minulých, kdy po dvaceti letech trpělivosti byt získali jen zákonným dědictvím například po zemřelých rodičích. Slibem ale nezarmoutíš, což Andrej Babiš ví snad lépe než kdokoliv jiný. Trpělivost potřebných tak dostává další, novodobou zkoušku.


(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946