21. květen 2018    

Další šílený nápad Angely M.


Kdysi dávno jsem měl ve vládě na starosti také protidrogovou problematiku. Bylo to v době, kdy mezi částí odborníků podporovaných tehdejšími mladými politiky těšil vysoké popularitě tolerantní přístup k drogovým deliktům, protože měli pocit, že represe není úspěšná.

Nejznámějším plodem těchto snah se stal termín „Množství menší než malé“. To ovšem představovalo pro drogové liberály jen zlomek realizovatelných nápadů. Vzpomínám si, jak přišli se statistikou, která tvrdila, že výrobní cena jednoho gramu heroinu tehdy byla cca 10 Kč, na drogovém trhu se však prodával za 1 000 Kč a drogově závislí, kteří si na něj opatřovali peníze krádežemi, způsobovali škodu až 10 000 Kč denně.


Z těchto ekonomických dat pro zastánce liberálního přístupu vyplývalo, že by se výroby narkotik měl chopit stát a drogově závislým je distribuovat za režijní cenu ve specializovaných lékařských ordinacích, čímž by se jednak zabránilo obrovským škodám, druhak by narkomani jako osoby nemocné přestali být romantickými vzory pro mládež. S výjimkou nadšených liberálů všechny zainteresované ochromila hrůza z toho, k čemu by tento experiment vedl, a již nikdy se o tom nápadu nemluvilo.

Vzpomněl jsem si na něj až dnes, když jsem si přečetl o návrhu německé kancléřky, který zazněl na jejím jednání s tureckým ministerským předsedou, aby se ilegální migrace změnila na migraci legální a turecké a evropské námořnictvo sebralo pašerákům jejich výnosný kšeft. Přeprava migrantů by se stala bezpečnější, pro ně lacinější a zřejmě by se povedlo výrazně zvýšit počet přepravovaných osob. To, že v roce 2015 přišlo do EU 16x více zájemců o evropský blahobyt než v roce 2014, je pro záměry paní Angely Merkelové zřejmě málo.

Jaroslav Bašta: Konspirační teorie a praxe

S ohledem na to, že o dosavadních příchozích nevíme téměř nic – neznáme jejich totožnost, tedy ani zemi původu, nevíme, zda nemají kriminální či teroristickou minulost, u několika stovek tisíc z nich ani to, kde se v EU momentálně nacházejí – předpokládal bych, že evropské instituce migraci přibrzdí a začnou řešit bezpečnostní aspekty masové migrace. A budou zjišťovat kapacitní možnosti jak Německa, tak ostatních zemí. Zdá se, že nic z toho se dít nebude. Co by také člověk čekal od hlavy státu, který své vojáky v zimě vystěhuje z kasáren pod stany, aby bylo kde ubytovat migranty.


Když jsem hledal historické analogie podobné tvrdohlavosti, vzpomněl jsem si na portugalského prince Jindřicha Mořeplavce, který si na svůj erb namaloval heslo „Navigare necesse est, vivere non necesse“ (je nutné plout, žít nutné není). Paní Angela by mohla místo navigare dát migrare a bude z toho krásný epitaf na hrobě Evropské unie. A jen tak mimochodem – Jindřich Mořeplavec nikdy v životě na moře nevyplul...


(jb,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?