20. březen 2019    

ČSSD si dala měsíc na rozmyšlenou. Začíná všelidová veselice


Celostranické hlasování sociálních demokratů by mělo skončit začátkem června, dal vědět lídr strany Jan Hamáček. Takže květen bude ve znamení slovních bitek, zda vstoupit do Babišovy vlády bez zatím důvěry. Může to však i znamenat, že důvěra převážné části voličů v českou politiku do dalších voleb bude v troskách. To vše za předpokladu, že případná koalice hnutí ANO, ČSSD s podporou komunistů vůbec nějakou dobu vydrží. Slepenec ze střepů, rozuměj vzájemného osočování, se přes noc nemůže změnit v celistvou hmotu, která vydrží i větší úder. A že jich do té doby do těch střepů už bylo.


Zmíněný měsíc však nebude nic jiného než zkouška trpělivosti voličským spektrem, které po Hamáčkově zprávě hned v prvních hodinách dalo prostor k posměchu. Diskuzní fóra se předhánějí v aforismech o králově hradní nahotě a mazaném krejčím. Jiná část spektra už silně volá po rozuzlení kauzy Čapího hnízda, aby příslušné policejní i soudní instituce začaly konečně konat. Kruhová obrana Andreje Babiše s tvrzením o jeho nevině už tuto skupinu lidí příšerně nudí a tím pádem i hlavní postava příběhu. Nehledě na to, že ať už se lídr hnutí ANO snaží o jakoukoliv taktiku, moc mu nevychází, protože občan se začal stále více zajímat i o jeho předvolební sliby. Kde nic, tu nic. Odráží se to i v komunální politice, kde nad jiné vyčnívá stále viditelnější účet v působení pražské primátorky Adriany Krnáčové (hnutí ANO). Infrastruktura metropole je v bídném stavu. Praha se drolí stále víc. Samozřejmě že na té bídě se podílely i jiné městské vlády, avšak plánování primátorky rvalo vlasy odborným kruhům a kritika se nepřijímala. Nehledě na nucený odsun oponentů z důležitých pozic. Stav Prahy teď symbolizuje rozpadlý Libeňský most a ohláška Adriany Krnáčové, že primátorský řetěz je vlastně šperk k ničemu. Znovu kandidovat proto nebude.


Tato komunální odbočka nedefinuje ideovou prázdnotu hnutí ANO, kde „vládu odborníků“ v níž stejně žádní nejsou, jen dokladuje nutnost věrnosti svému stranickému šéfovi. O to smutnější, že i v jiných stranách pět rozdílů nenajdeme a tak bludný kruh beznaděje bude za měsíc sociálně demokratického zamyšlení, zda vstoupit do vysoké politiky, jen o další dílek větší. V tom kruhu je volič a připadá si už jak v bludišti, kde najít východ je zpravidla pouze věcí náhody. Zbořme proto aspoň jednu stěnu a orientujme se v tom prostoru lépe, abychom nepotkali ty, které nám do cesty lezou pořád a stejně nevědí, kudy kam. No a aby u toho bylo veselo, tak si z nich utvořme klauny se smutným výrazem. Bude pak stejně úplně jedno, zda po té celé taškařici povládne Babiš bez důvěry či s kýmkoliv. Vláda zdravého rozumu bude zase vznikat za nespokojeného pokřiku na náměstích, tak jak v Čechách bývá nejdříve po všelidové veselici zvykem.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?