21. leden 2019    

Co z politiky zajímá obyčejného člověka? Výše důchodů, daně, sociální příspěvky a jinak nic


Ráno do práce, večer z práce. Rodina je upozaděna, splátka hypotéky upřednostněna. Tak to jde den za dnem než přijde doba dovolených. Rodina odjede buď za slanou vodou nebo se toulá po českých krajích. Otázka vkusu a možnosti financí samozřejmě. Společenské dění? Leda tak vánoční firemní večírek nebo, aby se živitel rodiny nezcvoknul, občas taříkajíc vypne a dopřeje si s přáteli malé turné po hospodách. A pak znovu naklusat do rachoty, mobil stále u ucha a pracovní schůzka stíhá schůzku. Zkuste pak po této celodenní honičce utahanému fachmanovi nadhodit, že se třeba Miroslava Němcová (ODS) rozčiluje nad plánovaným masívním propouštěním v Českém rozhlasu. Nebo že hejtman toho kterého kraje pláče kvůli současnému suchu a má problémy se zásobováním vodou. Či snad ještě lépe – arciknězi Tomáši Halíkovi nevadí brněnská znásilňovačka muslimky Ježíšem. V tu chvíli by asi bylo lepší ihned před úderem pěstí uhnout. Dotyčný totiž s odběratelem třeba právě řešil jeho další odklad splátky, tudíž vystavil dotyčnému další dny nejistoty z toho, aby se mu soukromé podnikání nezměnilo v trosky. V opačném případě dotyčný jen zívne a je z úcty k člověku hned neusne.


Úvodník je jen střípkem toho, co se odehrává v myslích lidí, kteří svůj mozek zaměstnávají každodenními starostmi, k nimž politika vůbec nepatří. Samosebou se jedná o část populace, jiná třeba politikou vyloženě žije a debaty o ní upřednostňuje víc než starost o děti. A když už je taková otázka na stole, není pak vůbec chuť chodit do práce, protože tam se o politice v tom každodenním mumraji za pár šupů, klábosit nedá. Buďme proto raději doma a sledujme, co se zrovna v politice událo, anžto souvislost s výší sociálních příspěvků na živobytí je pro nás důležitá. Proto visíme politikům na ústech a čert aby je spral, když se k nám linou hlášky, že sociální příspěvky na bydlení mají být o dost nižší. Už aby byly volby, tam vám to, vy bando ze sněmovny, zase hezky spočítáme!

Pak je tu ještě jeden tábor, který v sociální sféře nikterak netrpí, a dovede si dopřát. Což je ale samosebou pouze zásluha jich samotných, nikoliv politiků. Nicméně sledovat společenské dění už patří k jejich životnímu stylu a když je něco v politice špatně, davají to najevo. Jak na náměstích, tak i doma za kuchyňským stolem. Bohužel či bohudík? Opět otázka vkusu, nicméně je to právě politik, který ovlivňuje naše životy a tak je sledován z určitého úhlu. Ten je o tom, jak se za vládnutí té či které strany či hnutí život takového člověka může rychle změnit. Cítí se pak ohrožen a tak se změnám brání. Jinými slovy, do té doby ho vlastně politika taky příliš nezajímala, ale změna v „životních tarifech“ mu může zkalit radost.


Například nad výší blížícího se důchodu, daňové politice a vůbec všeho, co míří do jeho peněženky a co z ní politici zase vyženou. Takže vzkaz pro politiky ze všech zmíněných táborů: Nezajímáte nás víc než je nutné. A když už to nutné je, pak vězte, že špatně něco děláte vy. Dva tři týdny před volbami vaše sliby stejně nic nespraví a tak nás zbytečně neprovokujte. Ani tím, jak se dovedete před kamerami mazlit s kotětem. Si vis pacem bellum – žít a nechat žít. To by mělo být vaším posláním, nikoliv pravý opak. Zatím nic jiného neděláte, proto ten nezájem,

(pšt,ucho24cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?