20. březen 2019    

Český olympijský výbor a sport


Český sport prostě nemůže poznat, co znamená klid. Buď se kamarádí místopředseda olympijského výboru s náměstkyní ministryně v pronajatém bytě, nebo dochází k policejnímu zásahu v kancelářích fotbalového svazu a ministerstva, volejbalisté si jako ekonoma najmou gemblera, olympijský výbor místo sportu vymýšlí nové verze české hymny, jiný jeho místopředseda nevybíravě (a proti znění olympijské charty) útočí na vrcholové sportovkyně. Nejlepší sportovec republiky uplynulého roku nařkne svého trenéra ze šikany a původce zdravotních problémů. To vše během jednoho roku a jistě výčet není kompletní.  I tak lze najít ve funkcionářském marasmu pozitiva.


Spanilá jízda našich tenistek, nadvláda kajakářů na divoké vodě nad celým světem, fenomenální výkon Adama Ondry, neuvěřitelně výkony Barbory Špotákové a Zuzany Hejnové a mnozí další dokáží přehlušit negativa, jež v současné době sportovní prostředí nabízí. A k tomu přispěly zejména výkony na zimních olympijských hrách v Koreji. Zisk 7 medailí nečekal ani ten největší optimista. Ester Ledecká se stala jednou z největších hvězd her, jako teprve třetí sportovec v historii dokázala získat 2 zlaté medaile ve dvou různých sportovních odvětvích, navíc jako první žena vůbec (že, pane Haníku, místopředsedo ČOV, remíza to nebyla).

Český olympijský výbor se na svých sociálních sítích řádně chlubil úspěchy českých sportovkyň a sportovců. Pro ně je zisk medaile naplněním čtyřletého náročného cyklu, odměnou za tvrdou dřinu. I proto schválil Český olympijský výbor na nominačním plénu v lednu 2018 odměny pro medailisty a jejich realizační týmy, které jim vyplatí po zisku medailí. Kromě odměny za předvedený výkon je nutné tuto odměnu chápat také jako kompenzaci za uzmutí reklamních práv, které olympijský výbor během konání her na sportovcích praktikuje. Ti jsou nuceni prezentovat značku Czech team – seskupení partnerů Českého olympijského týmu. Pro ilustraci, osobní sponzor medailisty nesmí během her veřejně ani poděkovat sportovci, kterého dlouhodobě podporuje. Czech team (mimo jiné Skupina ČEZ, Sazka, Lesy ČR, Škoda a.s., Česká spořitelna) je uskupení velkých firem, které přispívají milionovými částkami. Je tedy s podivem, proč požaduje Český olympijský výbor vyplacení odměn ze státních dotací.


Státní rozpočet je již zatížen ve výši desítek milionů korun úhradou nákladů na start a pobyt sportovců a realizačních týmů na olympijských hrách. Kam tedy proudí sponzorské peníze, když ne k samotným sportovců a k účelu, za kterým primárně byl Český olympijský výbor založen. Plní tedy opravdu svoji funkci? O pozici sportu ve strukturách výboru hovoří zcela jasně fakt, že po rezignaci Miroslava Pelty na post místopředsedy ČOV pro sport je tato pozice již téměř rok neobsazená. Zřejmě je důležitější diskutovat o hymně a dokazovat ženám, že na vrcholový sport nemají. V tom případě by mělo reagovat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a zcela přehodnotit poskytované prostředky ze státního rozpočtu Českému olympijskému výboru.


(pas,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?