21. leden 2019    

Český fanatismus a zaslepenost. Předčasné volby nic nezmění


Kdyby Jaromír Jágr vzal soupeře hokejkou po hlavě a toho odnesli z ledu s otřesem mozku, lze se s úspěchem vsadit, že hokejový velebůh nedozná společenské újmy. Snad jen opatrné zamyšlení, že se to sice nedělá, ale sport je pro tvrďáky a důvod k tomu asi nějaký měl. Jaký, už nikdo přesně neřekne, zejména když se tak stalo v záchvatu vzteku. Ten však Jágrovi připisovat neradno, jeho značka by utrpěla na lesku. Když nato vypálí do soupeřovy branky dva góly za sebou, může pak soupeře mlátit hlava nehlava. Bůh může přece všechno, i když zrovna tvrdne na trestné lavici. Tak je to i s některými našimi politiky. Do našich hlav buší své názory, ať už je to čirá lež nebo nesplnitelné sliby. V hlavě přemýšlivého jedince pak něco zvoní na poplach, u méně přemýšlivého jen ta šálivá hudba z ráje. Zkuste mu oponovat a bude do úmoru bránit to jedno velké nic. To jediné, s čím se může ve svém mozku mazlit.


Zastánci politického dobrodružství Miloše Zemana či Andreje Babiše jsou na tom úplně stejně. Jen nelze souhlasit s domněnkou, že náturou jsou to stejní voliči. Omyl. Kdo miluje hradního pána, nemusí zrovna nadšením omdlévat při pohledu na Andreje Babiše. Premiéra v demisi volili a budou volit zase jen ti, kteří podlehli kouzlu psích očí po výprasku. Je třeba mu proto dát pamlsek, tím je a zase bude volební hlas. Protože výprask za Čapí hnízdo už dostal dost velký na to, že ani za pravdu se tolik netrestá, natož za něco, o čem soud ještě ani nerozhodl. Třeba to všechno je možná nějaký komplot a to sorry jako! Takže kámoši nadále budeme. Druhá strana barikády si zase myslí opak a počet oponentů nijak neklesá. Koketerie guru hnutí ANO s myšlenkou předčasných voleb je postavena právě na fundamentu jeho sympatizantů. Jejich počet se může zřejmě jenom zvýšit a podzimní komunální a senátní volby by tomu bludnému kruhu v sestavování vlády mohlo učinit konec. Jednobarevka se vším všudy posvěcená ještě vyšším volebním ziskem než u voleb předešlých! To je zase rajská hudba v hlavě Andreje Babiše. O jeho psí smutné oči sympatizant chlápka z Průhonic do té doby rozhodně nepřijde.

Vítězství Miloše Zemana v prezidentské volbě jeho fanatický elektorát jen utvrdil, že volba byla správná, tudíž i společná životní filozofie. Ta je založena na jednoduchých procesech myšlení. Tedy hovořit tak, jak mi zobák narostl a nepřemýšlet víc než je nutné. Vždyť je přece všechno jasné a pan prezident to navíc dovede tak krásně všechno vysvětlit a pojmenovat. To se to pak volí! Samozřejmě že svaté právo každého voliče je to, jak se rozhodne. Jenomže pak už nemá moc prostoru další roky něco změnit, neřku-li žádný. Obavu mít ale Zemanův volič nemusí – v povaze páně prezidenta se rovněž nezmění lautr nic, tedy ani to, že už ho prostý člověk opět nezajímá. Svoje ego si už naplnil mírou vrchovatou a kdo tomu nevěří, nechť prezidentskou kancelář požádá například o výpomoc ve hmotné nouzi. Může si být jist, že tazatel bude odkázán na příslušné instituce a že Pražský hrad není dobročinnou organizací. Samozřejmě že není, ale že instituce například nekonají, jak mají, to by nejvyššího ústavního činitele zajímat mohlo. V odpovědi tazateli už tato douška však úplně chybí. Potřebnému jedinci pak nakonec pomůže obyčejná lidská solidarita. Zkuste to u politika – ten odtržený od reálného života navíc brutálně poznamená, že dotyčný se měl v životě více snažit.


Téma předčasných voleb je proto postaveno na faktu, že člověk zapomíná a ten který ne, zpravidla k volbám už po rezignaci na změnu nechodí. Byly to opět tři miliony nevoličů, co zůstaly doma. Jak v parlamentních volbách, tak i v té prezidentské. Babišem uvažované volby tak s největší pravděpodobností skončí dalším patem a vše začne nanovo. Jen ty vzájemné urážky znepřátelených táborů budou peprnější a hlasitější. Osazenstvu na Hradě to už ale bude úplně jedno. Tedy i život obyčejného člověka, co prezidentovi nadšeně tleskal na jeho turné po republice. Tolik zpráva pro Zemanem milovaných dolních deset milionů.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?