21. leden 2019    

Čapí pochod zahájí sokolský slet


Česká obec sokolská žije v představě, že se nemusí podrobovat všeobecným normám a že s ní musí být nakládáno jako s národním pokladem (zřejmě díky odváděnému DPH z pronajatých sokolských prostor za účelem pohostinského podnikání). Jak jinak interpretovat fakt, že se sokolové ani nenamáhali přihlásit do vládního programu akcí na oslavu výročí vzniku Československa. Bylo jim snad pod úroveň zařadit se do skupiny žadatelů jako Národní muzeum nebo Národní galerie? Nechce se totiž věřit, že tak profesionálně vedená organizace by se přihlásit zapomněla. Sestra náčelnice tedy měla přesvědčit tehdejšího premiéra, jenž jí údajné slíbil mimořádnou dotaci přesahující 60 milionů korun (historicky nejvyšší dotaci navíc v situaci, kdy z ní nemusí hradit rekonstrukci stadionu). Jenže ouha, dohled na nácvik skladeb vedl k tomu, že se vše nestihlo zprocesovat a nastoupil premiér, který nekecá, ale maká a navíc neguje pokud možno veškeré sliby svého předchůdce.


A teď, babo, raď (vnímejme jako lidové rčení, ne osobní výzvu). Jak zlomit nechuť podpořit mojí akci, když už mám domluvenou agenturu, která zmákne veškerý marketing? Agenturu, která je spojována s Českým olympijským výborem, jehož předseda se dle zákulisních informací netěší převeliké oblibě u pana premiéra? Sokolové jsou však bystří a trpěliví, kreativní agentura přišla s nápadem, který otevřel dveře doposud zamčeného Čapího hnízda. Sestra náčelnice předestřela panu premiérovi vizi nové speciální skladby a velkorysá dotace hned je. Autorem hudby je údajně Richard Krajčo, známý příjemce sponzorských „ANOpeněz“. Pohybovou stránku skladby má prý na starosti vládní zmocněnec Milan Hnilička, odměnou za výraznou pomoc při přidělení dotace, lze tedy očekávat prvky z kolektivních sportů, zejména ledního či pozemního hokeje a amerického fotbalu.


Sokolské krédo „Tužme se!“ je tím nejlepším pro rozvoj kolektivních sportů. V samém středu pozornosti skladby vystoupí pan premiér jako symbol československé vzájemnosti a společné historie. Spory se vedou o název skladby, autorem navrhované prosté označení „Čapí pochod“ někteří zavrhují a požadují přejmenování na „Sorry jako“. V každém případě si čápi v celé republice již nyní mezi sebou klapají, že tento nápad je potřeba podpořit přihozením dalších desítek milionů k proplacení faktur od spolupracující agentury. Samotní cvičenci si přeci tradičně své náklady uhradí sami a členové České obce sokolské navíc povinně nakupují sokolské známky.

(pas,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?