24. říjen 2019    

Bude z Babišova Čapáku i odchod do lapáku? Raději na to nesázejte


Stará zpráva zní: Policie předala státnímu zastupitelství uzavřený vyšetřovací spis případu Čapí hnízdo. Teď je na zastupitelství, komu spis přidělí a ten rozhodne, zda vypracuje obžalobu nebo rozhodne jinak. Což znamená, že buď případ kvůli důkazní nedostatečnosti vrátí policii k došetření, nebo...Toť řada dalších právních možností, jak celou tu šlamastyku s padesátimilionovou finesou zcela smést ze stolu. Ve hře je vysoká politika a ta v českých poměrech dovede někdy stát i nad zákonem. Premiér Babiš má pravdu – kdyby tak v čárymárové dotaci na Čapí hnízdo kouzlil jako obyčejný byznysmen, nikdo by se o tuto stavbu nezajímal. Jelikož je premiér a v neustálém mocenském boji s opozicí, pak je to podle něj účelovka a oponenti mu jdou po krku. Takže si jeho slova trochu přeložme: S mými čáry máry na Čapáku bych měl klid a teď abych se z toho zpovídal.


Obranyschopnost Andreje Babiše ustát, co se dá, vychází z povahy jeho vlastního fungování a adaptace v čemkoliv na cokoliv. Proto je pro všechny ostatní těžká váha v ringu, do něhož vstupují politici bez podobné výbavy. Je to především Babišova schopnost nevzdávat se i v momentě, kdy jej opozice nachytá při lžích a častých změnách názorů i politických postojů. Prostě rváč a kdo se mu postaví, dostane do nosu. Jenomže politika je rašeliniště, které se dá přeběhnout jen po pevných místech a tím, kdo je samozřejmě zná. Když ne, utopí se, což ale nelze napasovat na povahu šéfa a majitele hnutí ANO. V pudu sebezáchovy, který v něm vyvolala zpráva o ukončeném vyšetřování Čapího hnízda, proto, jak se zdá, začíná budovat vlastní přechod. Vlastně už v nedávné minulosti začal – čistky v policii, odstranění šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a tak by se dalo pokračovat. To je aspoň výčet několika přechodních míst pomyslného rašeliniště, další ještě zbývají. Tak je třeba rychle jednat, pod prsty státnímu zastupitelství Andrej Babiš ještě moc nevidí. Proto ta nervozita – jakmile se inkriminovaná kauza dostane k soudu, je zle. Už jen z toho, že do světa tato zpráva nepochybně udělá velkou díru a tvrdě budovaná image schopného manažera je v čudu.


Další přechodová místa se v očích Babiše nacházejí na ministerstvu spravedlnosti. Dosavadní šéf rezortu Jan Kněžínek sice působí poněkud rozpačitě, což ale neznamená, že by byl úplně k přečtení ke spokojenosti premiéra. Jeho námitka, že je takříkajíc neviditelný, je už trochu otřepané klišé. Z ministerstev se přece odporoučeli jiní „makáči“, a že byli mnohdy viditelní až moc. Ale k věci: jen ministr spravedlnosti, lhostejno zda v sukni či kalhotách, může ve finále kauzu Čapí hnízdo z titulu své pravomoci ukončit jako...a opět si samozřejmě najde řadu důvodů, proč tak učinilo. Jenomže k tomu musí být správný člověk. Ten, který se buď Babiše bude bát, nebo k tomu bude mít ministr či ministryně své jiné osobní důvody. A tak je třeba rychle vybírat. Nejčastější zmínka padá na hlavu Marie Benešové. Rezort už v minulosti za vlády ČSSD řídila, a když se hlasovalo o důvěře vlády, tedy pokusu svrhnout Babiše jako takového, raději se hlasovaní zdržela. To se cení, proto ta současná koketerie, zda Kněžínka odstavit a mít za něho odpovídající náhradu, Další jiná jména (Tejc, Mečl, Mlsna) jsou jen kouřová clona, zřejmě je už rozhodnuto. Pak bude i mnohem snazší v případě katastrofického scénáře, tedy v rozsudku v neprospěch Babiše jeho „čapí rodinné družiny“ obrátit se na prezidenta Miloše Zemana. Jen on může kohokoliv v rámci ústavy omilostnit a Marie Benešová nic namítat nebude. Zrovna tak jako Miloš Zeman nemá a nikdy neměl proti současné poslankyni nejmenších námitek. Sázky proto v jakékoliv podobě raději neuzavírat.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946