19. červenec 2019    

Brexit už jako seriál Monty Python. Komediální ale moc není


Bruselský třívěžákový moloch se dobře baví. Britská premiérka Theresa Mayová teď úřaduje v letadle, autě a všude tam, kam právě cestuje. Navštěvuje evropské lídry k novým konzultacím o případné změně jejich vztahu ke smlouvě o odchodu ostrovního království z Evropské unie. Jenomže se nechytá – co sis, holka, uvařila, to si taky sněz a nic se měnit nebude. Tak trochu to připomíná komediální partu Mont Python. Sjezdila ve svým tématech taky kde co a končilo to jen salvami smíchu. Údajná výhodnost  smlouvy o rozvodu Londýna s Bruselem je teď jen kus papíru, se kterým nechtějí mít nic společného ani mnozí členové vládnoucí Konzervativní strany. Tedy partaje, které vládne i Theresa Mayová.


Jednání s Bruselem, byť v minulých dnech predikované jako téměř finální dohoda, která slibovala brzké ukončení toho martýria, je v podstatě zase na začátku. Ovšem pro Theresu Mayovou, nikoliv pro Brusel. Současné evropské turné britské premiérky poskytlo Evropské unii tolik potřebnou munici – brexit jako výstražný příklad pro jiné členské státy. Kdo nechce tahat káru unie, odpadne a nedopadne dobře. Jenomže i to jsou jen představy, zatím diskutované v kuloárech, zda realita odchodu bude přesně taková. Takzvaný tvrdý brexit, tedy odchod bez dohody s EU, by možná mohl způsobit neplechu, ale jakou, to je taky jen představa. Ujišťování premiérky, že v obou možných alternativách se v zahraniční politice hrdého Albionu nic nezmění, jsou těšínská jablíčka. Zahraniční studenti, pracanti všeho druhu by se změnou politiky o své osudy prý taky bát neměli. Jedno je ale jisté – odchodem Velké Británie by se logicky změnila administrativa, tudíž jako nečlenský stát EU má právo opět zavést vízovou povinnost. Není důvod si myslet, že by to Anglie neudělala. Taky se potýká s problémem migrace a vízová povinnost by uťala minimálně jednu z možností nelegálního vstupu do země. Uťala by tím pádem například i naděje zahraničních studentů o dalším bezproblémovém pobytu.


Ekonomická otázka brexitu s dopadem na hospodářství těch kterých zemí je rovněž stálá neznámá, ať už je skloňována ve všech pádech. Nejsme v tom nijak pozadu, export našich strojírenských podniků do Velké Británie je nemalý. Není pochyb v případě brexitu o zavedení celní politiky. Ta vždy komplikovala hospodářské vztahy všude ve světě, tak proč ne u nás? Další nezodpovězené otazníky nastanou ve chvíli, kdy se snaha Theresy Mayové dostane do slepé uličky. S jistou nadsázkou lze uvozovat, že při její návštěvě Německa se premiérka nemohla dostat z auta. Zablokované dveře limuzíny jako by přeznamenaly situaci, že z její politiky brexitu žádný výhodný výstup ani nebude.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946