16. prosinec 2019    

Bendův trik nevyšel. Platy poslanců porostou pomaleji


Jestli něco veřejnost aspoň trochu sleduje, pak je to zpravidla jednání Poslanecké sněmovny o stavu našich peněžek. Zvýšit důchodcům penzi? Zvýšit poslanecké platy? To vše jde k tíži daňového poplatníka. Nikdo z lidu prostého asi nebude proti nárůstu penzí, jiná otázka je, jak toho dosáhnout. A když se nakonec dosáhne, vezmeme to na vědomí, protože v drtivé většině důchodci do státní kasy ve svém produtivním věku nemalé peníze v daních odvedli.


Jiná otázka v zájmu veřejnosti je zvyšování platů zákonodárců ,či ve státním sektoru vůbec. Polemizuje se o tom průběžně, ale nejintenzívněji ve chvíli, kdy dojde na přetřes téma poslanecká gáže. V současnosti je to 94 tisíc korun měsíčně. Dost na velmi slušné žití, aby tato otázka snad ani nevznikla. A hle, je přímo důležitá ve chvíli, kdy je ohroženo další zvýšení příjmu poslance. Takže co s tím uděláme? Volič může být všímavý, proto se raději držme při zdi. Nedráždit, u voleb by nám to mohl vrátit! Tak uvažují některé partaje, které uznají za vhodné své voliče nedráždit (KSČM, hnutí ANO, Piráti, SPD). Dílem líbivý postoj směrem ke svému elektorátu, dílem kladné body pro samotného navrhovatele. Jméno „hodného strýčka“ se přece hned tak nezapomene. Natož třeba v hospodě v Cholticích, kam občas dochází kritik navyšování poslaneckých platů, pirátský poslanec Jakub Ferjenčík.

Pak je tu jméno Marka Bendy, občanského demokrata. Jméno obecně známé už drahně let, protože tento živý inventář Poslanecké sněmovny dovedl využít každého zázraku, který by mu dopomohl  poslaneckou lavici neopustit. Proti snížení poslaneckého platu o 20 procent se ohradil tvrzením, že se zde jedná o nespravedlnost. Protože soudcům a státním zástupcům platy stejně porostou, tak proč ne poslancům? Malý rozdíl mezi pracovním vytížením makáčů v justici a poslanců tady ale je. Soudce nesoudí jeden případ, ale hned několik. Stovky a tisíce stran kauzy, které si musí nastudovat, než vynese rozsudek.


Výtka, že česká justice tak jako tak pracuje pomalu, je samozřejmě na místě. Přesto ale pracuje. Poslanci samozřejmě také. Avšak jiným tempem, stačí sledovat jednání Sněmovny. Mnohdy je to přehlídka ztraceného času, kdy se projednávání daného zákona, či jiného tématu našich životů, záhy mění v pouhou exhibici rétorů a výsledek nikde. Bendův trik o „nespravedlnosti “ zřejmě spočíval v jednoduchém postupu – návrh o zpomalení poslaneckých platů vrátit k přepracování. Tím by se logicky vše časově zdrželo a platy zákonodárců by se ze stávajícího zákona automaticky opět zvedly. Takhle ale Bendův návrh jen zvedl ze židle aspoň potřebnou většinu, která zpomalení platů o 20 procent nakonec s úspěchem odhlasovala. Občanští demokraté si od teď mohou připsat dalšího bobříka hlouposti, když už jejich voliče rozkolísal  i Václav Klaus mladší.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946