24. říjen 2019    

Babišů začíná míchat koktejl vášní a nespokojenosti


Tak už je to hotové, na rezort ministerstva spravedlnosti se vrací Marie Benešová. Poslední dubnový den bude prezidentem Milošem Zemanem požehnána, aby svou funkci vykonávala svědomitě a dbala na blaho občanů ČR. Její dosluhující předchůdce Jan Kněžínek podal demisi, chtěl tak prý učinit už před několika dny. Jak řekl, už nechtěl dál čelit otázkám, zda vnímá zprávy o jeho možném konci ve vládní rošádě páně premiéra, tedy výměně ministrů. Odstoupil proto raději sám. Stejně prý neměl jiné ambice než být „jen“ profesionálním úředníkem. Z odvolaných či odstoupivších ministrů udělala výměna ministrů v rezortu spravedlnosti vůbec největší rozruch. Podle opozice není divu – je to prý poslední bašta, kterou chce vzít Andrej Babiš ztečí. Když se mu to nepovede, bude s ním zle.


Že se jedná o jeho osud spjatý s Čapím hnízdem už netřeba nějak popisovat. Do justice se ale vrací staronový hráč Marie Benešová a podle opozice prý žena, která je „politicky flexibilní“. Kdysi hrdá sympatizantka ČSSD, nyní spíše straní hnutí ANO. Svou náklonnost k Andreji Babišovi ani příliš netají, pak ani není divu, že se stalo, co se stalo. Tolik výsek z posledních dnů, avšak budoucnost už se týká státního zastupitelství, jehož nejvyšší patra budou čistě v moci Marie Benešové. Rozuměj i osud šéfa žalobců Pavla Zemana. Může jej odvolat jen vláda, ale na popud ministra spravedlnosti. Když to udělá, pak ani vláda nebude s tím mít problém. Zejména ta Babišova a zřejmě tady o to jde. Jen najít ten správný způsob. Mínění Pavla Zemana, že by podobný počin byl jen důkazem konce demokracie v zemi má svou logiku, ale na tu nemůže sázet premiér, jehož osud nyní lajnuje pražské Městské státní zastupitelství. Studuje už uzavřený vyšetřovací policejní spis v kauze Čapí hnízdo. Ovládnout justici a krýt si záda je zase logika věci Andreje Babiše, ať to stojí, co to stojí. A že to něco stát nepochybně bude.

Teď jen co vlastně. Volič hnutí ANO, potažmo Andreje Babiše, jsou dle veřejných výzkumů předevšém důchodci. Proč ne, každý má právo zvolit si svého politika a hýčkat jej v duši. Zatím svými sympatizanty hýčkán je. Přidává seniorům na penzi, vozí vlakem a autobusy za pakatel, není proto ani divu. Konec konců taky proč ne, ve svém aktivním životě odvedli státu víc než dost. Tak to senior vnímá a své názory zpravidla už nemění. Tedy ani oblíbeného politika. Něco jiného je dav, složený ze všech věkových kategorií. Postupný úbytek demokracie a směřování k autoritářství, na to už se reaguje mnohem citlivěji. Jestli se kauza Čapí hnízdo s pomocí Babišových vládních úředníků podaří postupně ukládat k ledu, stane se z ní výbušná směs. Opozice zvýší její koncentraci  svými výtkami, kam že země začala směřovat a tisícihlavé demonstrace v různých koutech republiky na sebe nedají dlouho čekat. Navíc vítaná příležitost pro politické strany, jejichž voličský elektorát zatím nic moc.


To vše se změní v koktejl vášní a nespokojenosti, který ale namíchal Andrej Babiš. Že už protivládní demonstrace byly a emoce se rychle rozplynuly, je taky fakt. To ale občan řešil „jen“ úvahu, zda se premiérovi zbytečně neubližuje, když jsou důkazy proti němu tak nějak zatím vágní. Takže se tím dál nezabýval a nyní asi bude. Každý zpozorní, když se likvidují soudci, žalobci a justice vůbec. Podvědomý pocit, že už je něco špatně, se nakonec obrátí proti těm, co tvrdí pravý opak. To je zase pravidlo, které nezmění ani dlouhé prst kohokoliv. Přes ně nakonec od ulice stejně dostane. Stačí se ohlédnout do historie.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946