23. říjen 2019    

Babiš v Bílém domě. Tak co spolu vykšeftujeme?


Sedmý březnový den jako významný předěl nových česko-amerických vztahů. Předpokládaný termín schůzky Andreje Babiše s Donaldem Trumpem. Na půdě USA samozřejmě. Tak to vidí šéf české diplomacie Tomáš Petříček. Proč ne, i kdyby se setkání šéfa Bílého domu s naším premiérem konalo třeba na svatého Dyndy. Jde o to, že se setkání vůbec uskuteční a nelamentuje se o něm jako v případě prezidenta Miloše Zemana. O této možnosti, těsně po jeho gratulaci k Trumpově zvolení, hovořil několik týdnů než ta úvaha zapadla docela.


Pootočme setkání dvou významných politiků, z nichž jeden působí na evropském kontinentu před Velkou louží a druhý za Velkou louží, do úhlu ekonomické významnosti. Jinak se totiž státníci nesetkávají. Amerika má totiž eminentní zájem prostřednictvím společnosti Westinghouse o dostavbu českých jaderných elektráren. Kšeft na výsost výnosný, nehledě o další servisní účasti a strategickém monopolu zřizovatele náročných technologických celků. Jinými slovy, zmíněná společnost by měla rozhodující vliv nad dalším osudem jaderných elektráren v zemi. Tudíž i nad diktátem dalších investic, plynoucích do pokladny USA. Jenomže jednat o této možnosti lze jen s někým, s kým si lze ideologicky aspoň trochu notovat.

Prezident Miloš Zeman si svým příklonem k východním diktaturám do Bílého domu zavřel dveře, kdežto Andrej Babiš, coby výkonná a reálná politická moc, trajdá po světě a sbírá selfíčka s každým, kdo může otáčet zeměkoulí v prostisměru. Je to zčásti pochopitelné – doma se potýká s puncem podvodníka, světu chce dokázat, že to tak není.  A taky dost výrazně supluje ministra zahraničí Tomáše Petříčka, který v tomto případě vykonává funkci zametače cestiček, poházené květy v době návštěvy USA Andreje Babiše. Premiér tak činil před Petříčkem, bude tak činit vždy, když hlavně jemu o něco jde. Jeden by si řekl, že ani ministra zahraničí nepotřebuje, z druhého pohledu je to vcelku pravda. Do světa vycestuje pokaždé, kdy to sám považuje za nutné. A ministr je hezky doma.


Prezident Miloš Zeman avizovanou návštěvou dostává od Andreje Babiše citelnou ránu. Donald mě chce vidět a ty, Miloši, zatím v Lánech konzultuj otázku problému kůrovce. Přesto si premiérovu návštěvu do USA nelze vysvětlovat jako prosté upozadění Zemanova domácího politického vlivu. Je to v podstatě jen další Babišův zářez do pažby politických zahraničních výletů, jejichž výsledek nemusí nutně znamenat hospodářský přínos. V tu chvíli to snad ani není důležité – pro celosvětové mínění, a že o něj jde Babišovi především, veledůležité setkání s Donaldem Trumpem podprahově nabízí jeho obraz coby seriózního člověka.  Jen ti Čehúni proti němu pořád něco mají. Přitom já nic, jsem jen jejich premiér. Chytrý tah.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)


Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946