16. červenec 2019    

Babiš si přisvojil nápad ODS a ta mlčí


Paušální daň živnostníkům. Je třeba vyšupačit nespravedlnost, kdy jeden poctivě platí daně, jiný všelijak a některý vůbec ne. Andrej Babiš se zamyslel a sdělil tuto „novinku“.  Radujte se, a množte se, milí živnostníci. Jsem to já, který přišel s tímto nápadem! Živnostník právem zpozorněl. Paušální daň všude ve světě vždy byla, je a bude přijatelným kompromisem pro existenci malého podnikání a státní pokladnou. Kejklení s účetnictvím je pak zbytečné a daně se bez problémů vyberou od všech, kteří daňovou povinnost mají. Výborně. Kdo ale sleduje politiku, musí se usmát. Dokonce dvakrát za sebou. Poprvé, jak premiér začíná sahat po něčem, co trochu zmírní hněv světa podnikatelského. Ten je naštvaný na EET. Každý tuto elektronickou evidenci mít nemusí a navíc živnostníky a podnikatele, takříkajíc, svléká do naha. Kdo chce, lehce si z EET zjistí, co jeho konkurentu vyhovuje a co naopak nikoliv. Strategické plánování jde takříkajíc rázem do kopru a podnikateský svět se tím pádem svým způsobem vzájemně likviduje. Podruhé se lze usmát nad zjištěním, že Babišův nápad s paušální daní je dávným nápadem ODS a ještě předtím i Hospodářskou komorou.


Občanští demokraté trochu zaspali, nijak nereagují na to, že se záměrem zavést paušální daň si kdysi zafixovali četnou voličkou základnu a teď na stejné téma sází jejich politický soupeř. Dá se s úspěchem očekávat, že i kdyby ODS prozřela a nenechala si to líbit, bude jen ozvěnou Babišova možného argumentu, že nápad je jedna věc a jeho realizae druhá. Protože je to právě on, který nejde od nápadu k jeho uskutečnění daleko. Tak, milá ódéesko, kušujte, já to těm živnostníkům usnadním. A tak se třeba i stane. Živnostníka nezajímají dávné politické záměry, žije současností a velebí toho, kdo mu život usnadňuje. Za tím oparem Babišovy vstřícnosti je však něco jiného. Strach. Proč? Protože  Sněmovnou schválený schodek vládního rozpočtu na letošní rok ve výši čtyřiceti miliard začíná být utopií. Jestliže bude jen o málo vyšší, opozice Babiše roztrhá na kusy. Volič na to i uslyší – omezení příjmů do státní pokladny má totiž přímý dopad na život běžného občana, který si to mnohdy ani neuvědomuje. Stane se tak až ve chvíli, která si říká drahota. Nekompenzovaná státem, který na to samozřejmě mít nebude.


Proklamovaný úspěšný výběr daní, kterým se premiér Babiš v nedávné minulosti tak srdnatě oháněl, není zásluhou zavedení EET. Zatím trvá doba prosperity, a zvyšování platů nese do státní pokladny i více daní a jiných povinných odvodů. Elektronická evidence tržeb nic takového neumí a jede si dál ve svých kolejích. Jakých, je už výše uvedeno. Právě proto tak trochu zpozorněla i ministryně financí Alena Schillerová. Zavedení další etapy EET pro drobné podnikání (kadeřnice, dílny pro invalidy) je pro vládu nyní sud s prachem. Zejména pro Hnutí ANO. Další etapa EET se proto odkládá na neurčito. Tím se jen dokazuje, že celá ta šaráda neposloužila vůbec ničemu. A neposlouží, protože i Babišův volič chce například opravit pračku bez papírů, rozuměj bez DPH. Tedy levněji a EET ho tím pádem nutí k větším výdajům. Z toho všeho se dá usoudit, že to bude právě Elektronická evidence tržeb, co se Babišovi začíná vracet jako bumerang. Paušální daň tak vykřičí jako záchranu pro všechny, které do těchto problémů sám dostal.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946