9. prosinec 2019    

Až se Praha naštve jako Berlín. Kvůli drahému bydlení


Víkendová revolta nejen mladých obyvatel Berlína. Nějakých dvacet tisíc se jich shromáždilo a dávalo najevo silnou nelibost kvůli rostoucím nájmům. Kdyby jen to – developeři jsou ve stanovení cen za nové byty už prý natolik nenasytní, že ztráta jakékoliv soudnosti hraničí se ztrátou zdravého rozumu. Tomu je třeba zabránit, protože s cenou nového bytu roste i cena pronájmu. Tím více, když nových bytů je stále méně a poptávka po bydlení v Berlíně a jeho blízkého okolí spirálovitě roste. Z toho aby developeři radostí opravdu zcvokli. A stejný blázen ten, kdo jim na tuto hru bude nadále přistupovat. Takže dost!


Co je nám po Německu, tak ať si cenu bytů řeší, jak chtějí, řekne si možná někdo, proč se tím vůbec zabýváme. Inu zabýváme, protože i Praha se stává a možná už i stala, městem pro bohaté či velmi bohaté, pokud našinec má dost prostředků na koupi vlastního bytu. Zkuste ale zavítat do generace třicátníků – už jsou soběstační, mají svá společenská postavení a zpravidla žijí singl. Jenže po garsonkách a vůbec v pronájmu, za který tvrdě platí. Když jsou singl, pak mají i chuť utrácet zbytek výplaty za zábavu, nebo cokoliv jiného. Jsou-li už živitelem rodiny, téměř půlka platu padne za pronájem a ještě menší prostor po příchodu dítěte na svět. Mají-li vlastní byt, pak určitě i hypotéku a minimáně dvacetiletého strašáka za zády, že i nesplacení poslední splátky může znamenat život na periferii všeho. O tom všem se už psalo a mluvilo tolikrát, že přetavit tyto diskuze na byty, developer by je nabízel za pakatel.

Opak je stále pravdou. A ta pravda vybublala o uplynulém víkendu Berlíně. Navlas stejný problém, jako u nás. Navlas stejní developeři, jako kdekoliv na světě. Získat pozemky, něco na nich postavit, prodat a znovu hledat nové pozemky. A taky najít politiky, kteří se budou bát postavit se proti drahému bydlení, protože si to už vyzkoušeli právě v Berlíně. Tamní starosta jakoby to potvrdil. Nápad demonstrantů o vyvlastnění firem by prý nebylo šťastné řešení. Investoři by se lekli a mohli by odejít ze země. Kdo je to investor? Ten, kdo platí radnici za to, že může buď solidně podnikat, nebo plenit a pak stejně odejít. Však už to i v Praze někteří předvedli, o daňových prázdninách nemluvě. Zbyly po nich prázdné skladovací haly či objekty na kdysi obilných polích. Zpravidla slouží už jako sklady ojetých pneumatik.


Že se Pražané či obyvatelé jiných větších českých měst k podobným demontracím stejně neuchýlí? Možné to je. Právě německých investrů je v Čechách poměrně hodně. A v různých odvětvích. Jejich přínos či ztráta je otázka celkové ekonomiky státu. Nikoliv ale pro bydlení. Je to vždy o lidech, kteří chtějí bydlet. A o jejich povaze, zda si na mě, jako na developera, vůbec něco troufnou. Jsou to naštěstí Češi. Hláška někdejšího nacistického ministra propagandy Josefa Goebbelse, že Čech je jak cyklista. Ohne hřbet a pak poslušně šlape, se v Němcích možná natrvalo podvědomě zapouzdřila. Čech má ale ještě jednu vlastnost. Když sleze naštvaně z kola, pak ho i pěšky už nic nezastaví. Bude-li bytová politika kráčet dosavadním tempem, pak ti naštvaní dokráčí i na pražská velká náměstí. A bez klíčů v rukou. Asi ten vztek dosud nedozrál. Chce to zřejmě ještě trochu zvednout nájmy.
(pšt,ucho24.cz,foto:mp)

Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946