24. říjen 2019    

Ave Maria, Marku Výborný


Lidovci mají nového předsedu. Všichni už vědí, že se jím stal Marek Výborný, vystřídal tak na tomto postu Pavla Bělobrádka. Expředseda k dalšímu pokračování v kolotoči lidoveckých dějin už chuť neměl. Dá se to pochopit, koho by věčné hašteření s politickými protivníky taky dlouho bavilo. Dá se pochopit i to, že zdraví a rodina jsou přednější a právě tím směrem Bělobrádek z vedení strany odešel. Dveře nechal otevřené svému nástupci a ten se hned po svém zvolení chutě pustil do díla. Naznačil směr, kterým chce vést stranu on sám. Už prý žádné antibabišovství, tahle karta nefunguje.


Jenomže Marek Výborný zapomněl, nebo si nechce připustit, že lidovci jsou hlavně opoziční strana. Tedy bez přímého vlivu cokoliv změnit a aby toho mohla docílit, musí se nejdříve dobře zapsat u potenciálních voličů. Rozuměj zbrusu nových, nikoliv se spoléhat jen na elektorát bratrů a sester, jak se partajníci mezi sebou, aspoň oficiálně, oslovují. Brácha a ségra by znělo mnohem familiérněji, kdyby to ovšem bylo pro ostatní o čem. Potenciálním voličům totiž zatím partaj nic převratného nenabízí, a lze s jistou dávkou odvahy i tvrdit, že je teď i poněkud neviditelná. Má to přitom svou logiku – expředseda Pavel Bělobrádek ze svých veřejných aktivit notně ubral. Jistou parketu udržení lidovců na světle božím obsazoval jiný lidovec - Martin Jurečka. Agilní chlapík, bývalý ministr zemědělství a glosátor všeho, co mu zrovna proletí kolem nosu, to nezachrání. Možná teď v tom poleví i on sám – nepochybně si pomýšlel na post předsednický a ono to jaksi nevyšlo.


Nutno i tak raději zůstat na zemi. Každý sjezd s volbou nových šíbrů je zarámován do slavnostní atmosféry, ve které se vítají a potřásají si rukama straníci, kteří se buď dlouho osobně neviděli, nebo tak činí z pragmatických důvodů. Pak se mluví, poté hlasuje, taky hřímá z tribuny a zná se výsledek volebního sjezdu. Jedním souslovím, vládne tomu všemu bojovná nálada. A s vidinou lepších zítřků, nebo to aspoň navenek tak vypadá. Pak rozchod, když se něco předtím snědlo a vypilo. A taky se utvořila pokoutně nová mocenská uskupení, či aspoň jejich frakce a život jde dál. V případě lidovců hezky opět našupajdit do opozičních sněmovních lavic, a média už se zabývají něčím či někým jiným. Tak je to doopravdy a přitom by to být nemuselo. Lidovcům totiž chybí šíbr typu Miroalava Kalouska, exlidovce, který dovedl a dovede leckoho naštvat, taky rozesmát davy a hlavně mu nechybí odvaha se pouštět i do zcela nesmyslných půtek, které má snad vůbec nejradši. Protože ví, že v nich o nic nejde, ale je si zároveň dobře vědom, že o něm a o nich se bude nějaký čas vzrušeně mluvit.  Mít jen stranickou vysokou funkci je málo. Zatím se z ní nový předseda lidovců docela radoval.  Do budoucna aspoň Ave Maria, Marku Výborný.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946