19. říjen 2018    

Ano, možná bude i hůř. Už teď s novou vládou nic moc


Středa 10. ledna, 10.00 hod. Hlasování o důvěře vlády. To mají ve svých diářích politici, kteří měli to štěstí dostat se do sněmovny. Žádné další štěstí se pro ně zatím nekoná, protože výsledná zpráva o Čapím hnízdě od vyšetřovatelů OLAFu je totiž komplikací i pro ně. A může být ještě větší, až se Babišův problém rozhoří naplno.

A teď proč: Přes veškerou snahu obrousit ostré hrany zmíněné zprávy se Babišovým lidem nedaří zviklat nedůvěru, které se premiérovi od jeho oponentů bohatě dostává. Výroky šéfa hnutí ANO, že veškerá ta mela je jen účelová záležitost v režii jakési mafie, už silně blednou a svůj piedestal nevyfutruje ani sdělením, že už podal stížnost na příslušné bruselské instituce kvůli neobjektivitě vyšetřování. Nakonec se to dá pochopit – každý člověk má právo se de iure bránit jakýmkoliv způsobem. Otázka ale je, zda se mu to podaří, jsou-li argumenty obžaloby jasnější slunného dne.


Že se v Čechách stejně nakonec všechno vykecá, by si měl uvědomit i Slovák v křesle designovaného premiéra. To ale zatím nehrozí, dokud nebude po sněmovně kolovat doslovně přeložený text z anglické verze výsledné zprávy. Pak se jistě někdo najde, kdo už se role kolpoltéra rád zhostí. Jenomže do té doby zde bude opětovné hlasování o důvěře vlády a uvidí se, zda převažuje touha po moci a tím pádem reparát v očích voličů. Prezident Miloš Zeman už naznačil, že potřebné pilíře pro další Babišovu politickou kariéru by mohli vystavět sociální demokraté s komunisty. Tedy dvě partaje po pořádném volebním výprasku. Samy se ale změnou situace na českém politickém kolbišti dostávají do momentu, kdy je volič buď úplně zavrhne nebo do druhého kola hlasování změní názor a do holportu s Babišem nepůjdou. To kvůli už zcela jasnému stavu o kauze Čapí hnízdo, kdy jsou hlavní protagonisté (Babiš + Faltýnek) definitivně označeni za podvodníky.

Problém rozhodování zmíněných stran v sestavení koalice bude o to větší – týdny předtím zejména sociální demokracie hovořila o nemožnosti spolupráce právě kvůli humbuku s Čapím hnízdem. Případná názorová otočka by tak mohla být poslední lopatou hlíny do politického hrobu ČSSD a je teď na jejích hlavních vyjednavačích, zda upřednostní vlastní ego nebo osud celé strany. V případě KSČM je zcela lhostejné co udělají – svého už dosáhli, o čemž se jim po hubeném povolebním výsledku ani nezdálo, tak proč si kazit další budoucnost?


Andrej Babiš by měl ale počítat i s jiným nebezpečím, které každé impérium jednou postihne. A to oponentura ve vlastních řadách. Jestli se bude každý další Babišův problém takto rádoby bagatelizovat, nevole veřejnosti se bude přenášet i k úřednictvu premiérova kabinetu. Když si k tomu připočte i vždy připravené dělostřelce z opozičního zákulisí, jeho cesta za lepšími zítřky po vzoru Agrofertu zapadá listím dříve než dojde do její poloviny. V té druhé už klidně může stát vedle svého souvěrce Miloše Zemana. A to s demisí v ruce. Přesně tak tyto mocenské kanonády zpravidla končí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?