23. červenec 2018    

Angažuj aspoň umělce, když máš v hlavě vygumováno!


Titulek coby citace předsedy jisté partaje, který svého času peskoval volebního manažera za nenápaditost v předvolebním klání. Navíc při novinářské tiskovce, to když lídr s omluvou zvedl drnčící telefon. Kohosi na druhém konci drátu vyslechl a zbrunátěl. Pak řekl, co řekl. Novináři džentlmensky slíbili, že jména protagonistů zůstanou utajena. Právě proto, že tehdy bylo před volbami. Vytipovaný umělec se pak skutečně na předvolební scéně objevil. Zmizel sice zrovna tak rychle, ale co, tahák to aspoň na chvíli byl. Pomyslní tesaři už stejnou scénu pomalu a jistě začínají stavět znovu. Která známá tvář bude lepidýlkem tentokrát?

Ať už by to byl kdokoliv, postupem času veřejný kulturní oblíbenec ve spojení s politikou už tahákem dávno není. Čouhá z toho účelovost, ať se ta která partaj z toho snaží upatlat „dávné staré kamarádství.“ Andrej Babiš znal například Martina Stropnického z nějakého toho filmu, pohádky či seriálu. Pak se mu doneslo, že křižoval i v politice. Sem s ním! Hnutí ANO jej, obrazně řečeno, posadilo na tank jako ministra obrany. Pro veřejnost po čase šedivá nuda, je jí jedno, kdo je v této funkci v kravatě nebo maskáčích. Pohledem do minulosti jsou umělecké osobnosti v politice evidovány spíše jako rarita, než hybatel dění. Logicky se po svém zvolení stávají součástí politické strany, a popularita nehraje v tu ránu roli. Je to poslušný hlasovací stroj a známá tvář funguje jako maskot. Jakékoliv vybočení ze stranické linie se nepřipouští. Že to popírá svobodné rozhodování a záležitost svědomí? Samozřejmě že ano, ale kvůli tomu jsme tě neangažovali. Tak to partaje mají bez výjimky. Chce to jen čas, kdy první deziluze nahradí pohlazení v podobě poslaneckých prebend, jistých po čtyři roky. To se pak názor mění automaticky. A když ani to ne, umělec s politikou už nikdy nechce mít nic společného.


Který že to vůbec někdy byl? Třeba Daniela Kolářová, herecká hvězda Vinohradského divadla a někdejší poslankyně České národní rady. Zklamání z polistopadového vývoje a frustrace z politiky a politků jako takových. Podle herečky prostě víc křupanů, než inteligentních lidí. Proto taky ten konec. A tak bychom v plejádě umělců ve jménu stranických ideologií a převolebních lákadel mohli pokračovat. Hudebník Michael Kocáb, kterému by se v politice asi stále hodně líbilo, zase „dojel“ na veřejnou neoblibu. Ono skládat hudbu či účty za své činy v politice je přece jen trošku rozdíl. Nicméně dost už o tom. Štiplavé poznámky aktuálního dneška, že Tomio Okamura se nechává rád vidět s písničkářem Jaromírem Nohavicou a samosebou u toho nesmí chybět fotograf, mohou a nemusí být předzvěstí dalšího pokusu o kamarádšoft s kumštýřem. Bodrý písničkář a ještě bodřejší politik by zabodovat mohli. Jen u toho kumštu by měl pak Nohavica zůstat. Pokud nechce dopadnout jak František Ringo Čech. V senátních volbách neuspěl, zato u Miloše Zemana ano. Vyznamenání medailí Za zásluhy si v říjnu roku 2015 odnesl z Pražského hradu a strhla se mela, jejíž kontroverzní obsah se v detailech ani publikovat nedá.

Jedno je ale jasné už nyní – volební účast je stále nižší. I přes všechno bubnování na poplach na sociálních sítích. Nepřítelem politiků je při volbách slunečné počasí a bohatá houbařská sezóna. Plný košík modráků pak rozhodne o tom, že té které partaji chyběl třeba jeden jediný hlas a mohlo být vše jinak. Ať už by teď chyběl nebo ne, jinak už bylo a jinak už to nebude. Protože by museli být i jiní politici, avšak k mání taky nejsou. Kéž by byl naživu Felix Holzmann. Stačilo by, kdyby se zajímal, jak správně vybírat politické exponenty a jak potom vhazovat volební lístky do urny. Legendární scénku s lístky do kina už jistě znáte. Kdyby ne, tak v kině na nebesích hrají  film Včera, dnes a zítra. Nevadí, že se ještě těšíme z pozemského života. Však mezi obláčky budou hrát i Holzmannův bijáček V sobotu večer a v neděli ráno. Kdo je opravdu nedočkavý, podobnou komedii si nesmí nechat ujít v pátek a sobotu 20. – 21. října. Hraje se v celé ČR.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?