23. červenec 2018    

Ach ty předvolební průzkumy! Volby přece nejsou nic jiného, než ruská ruleta


Hnutí ANO je neporazitelné, onehdá si v preferencích polepšilo, a ejhle, této politické divizi Agrofertu nově padají. Okamura s jeho SPD šplhá po kluzké tyči voličské přízně statečně vzhůru, na zadek mu koukají Piráti. Všechny ostatní partaje jak na houpačce, tu do sněmovny přímo vletí, jiné zase stojí před jejím prahem. Osud žongluje s čísly všech zúčastněných a lídři ve snaze co nejvíce zaujmout pusu nezavřou. Jasně že je před volbami a dva týdny před vypuknutím té šarády si mnozí teprve možná ujasňují, koho volit, proč to udělat, nebo zda vůbec jít či nejít k volbám a proč se tak rozhodli.


Řešení je poměrně snadné, pokud naštvanost části národa vydržela od dnů prvních politických šarvátek. To termín voleb ještě připomínal vzdálené výročí svatby, kdy se politici nijak nepřetvařovali. Naopak, ukazovali se v plné nahotě, jak to tak ve vzteku a zmatku bývá. Nebylo totiž dne, aby nedocházelo k překvápkům a jakákoliv strategie obrany byla zbytečná, protože docházelo k fackovačkám za pochodu. Národ tak měl nebývalou možnost posoudit, kdo je kdo a proč se tak chová, ať si pak říkal, co chce. Takže suma sumárum, tato dosluhující vláda, která jen ztížila život soukromníkům, nebo přidávala na platech pouze tam, kde opravdu hrozil kolaps. Volební sliby? Snížení ouřednictva! Je nehorázné, jak stát vyhazuje peníze oknem, hřímal Andrej Babiš. A na to konto nejen on, protože předvolební sliby jsou si v podstatě podobné. Výsledek? Pravý opak a vláda ještě vytrubuje hrdě do světa, že státní aparát dokonce musí nabobtnat. Tak by se dalo pokračovat a dnešní známé politické tváře opět něco slibují. Zasluhují si snad voličův hlas?

Jsou tu ale nové subjekty, které ve své strategii hlásají omezení nebo zákaz toho či onoho. Například Tomio Okamura by rád zakázal islám. Prý ale u nás toto náboženské vyznání žádný zákon nezná. Zakázat tedy něco neexistujícího? Což je ta nejjednodušší odpověď a přitom má právní oporu. Jenomže věci se mají trochu jinak – neexistující zákon přece nahrazuje víra. A islám je víra a  že u nás tyto spolky jsou, je přece dávno známý fakt. Že se nijak zbytečně nepředvádějí, je ovlivěno jejich menšinovým zastoupením. Čímž se pravděpodobně nenechává Tomio Okamura uchlácholit a vědomí toho, že menšina se může rychle zvětšit na dav těch, kteří si pak diktují nové podmínky, postavil na části svého volebního programu. Protože přesně tak se stalo v západní části Evropy, kde není dne bez napětí, jak asi skončí. Takže volit Okamuru nebo ne? Patrioti zřejmě mají jasno, volit jej půjdou. A pak ještě ti, kteří nechtějí volit hnutí ANO, protože Andrej Babiš Okamurovi už teď nasazuje psí hlavu. Ne kvůli protiislámské rétorice, ale že mu ubírá preference. Ke slovu tak přichází malá česká škodolibost, jak někomu aspoň trochu zatopit.


Těch volebních průzkumů bude v průběhu zbývajících dvou týdnů ještě několik a hitparáda obliby bude pochopitelně v pohybu. Tím pádem i emoce, z kterých lze lehce vyčíst, jak si ta která strana ve skutečnosti stojí. Protože jestli polistopadoví politici stále ještě něco neumí, pak je to mít tvář hráče pokeru. Stačí si všimnout například Miroslava Kalouska. Úsměvy, bohorovnost a trochu té křeči v mimice. Jinými slovy špatně skrývané obavy z budoucnosti. Nedivme se – volby totiž nejsou nic jiného než příslovečná ruská ruleta. Bubínkem revolveru vždy otáčí volič a politik mačká spoušť. Průzkumy veřejného mínění nechť si vyprávějí co chtějí.

(pšt,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?