23. říjen 2019    

Žijeme v pokročilé době dezinformační


Události posledních týdnů a jejich obraz v českých médiích mě znovu přesvědčily, že pesimisté, kteří naší současnost nazývají dobou postfaktickou, nijak nepřehánějí. Evidentně se jedná o celosvětový trend, který má všude úplně stejné fatální důsledky Přestalo být důležité to, co se ve skutečnosti děje, protože diváci, posluchači, čtenáři a hlavně politici všude ve světě reagují jen na to, o čem píší noviny a ukazuje televize. Média nám z té neuvěřitelné záplavy informací vybírají ten segment, o němž si kdosi v pozadí (a občas i samotní redaktoři) myslí, že ho máme znát.


Nejlépe se tyto jevy dají pozorovat na periferii civilizačních okruhů, proto jsem si jako vzorové ukázky dezinformování vybral zpravodajství médií v Karačajevsko – čerkeské republice jako příklad jižní periferie Ruska a Českou republiku jako okraj Západu.

Karačajevsko – čerkeská autonomní republika Ruské federace leží na severních svazích Kavkazu na hranici s Abcházií, má necelý půlmilion obyvatel a nedávno se stala slavnou nejen v rámci Ruska. Přímo na zasedání Rady federace byl zatčen senátor Rauf Arašuk a doma jeho otec Raul Arašuk, nazývaný Plynový král Kavkazu. Syna, senátora, stíhají za sérii vražd z roku 2010, kterými se zbavil politických konkurentů, jeho otce za krádež zemního plynu v ceně asi deset miliard korun.  Rozeběhlo se vyšetřování a celý případ rezonuje v bulvárních i seriózních ruských médiích. S jedinou výjimkou – tou je samozřejmě Karačajevsko – čerkeská autonomní republika. Tamní novináři se věnují jiným tématům, asi se bojí nějakého dalšího Arašuka, který ještě ve vězení nesedí.


Ve Francii proběhla generální stávka vyhlášená největší odborovou centrálou. Do ulic vyšli spolu s odboráři i členové hnutí Žlutých vest, francouzský parlament začal projednávat drakonické zákony o potlačování a prevenci veřejných protestů. Spojenectví odborářů s neutuchajícím protestním horizontálně organizovaným hnutím Žlutých vest nevěstí pro režim Emmanuela Macrona nic dobrého. Ovšem česká média hlavního proudu nám během úterka celý den ukazovala dramatické záběry z protivládních a provládních demonstrací ve Venezuele, případně se věnovala problémům jednání o Brexitu. Analogie s chováním médií vysoko v horách Kavkazu a ve středu Evropy se proto nabízí.

Ovšem, my na rozdíl od Karačejevo – Čerkesů ty své Arašuky neznáme. (Přiznám se, že arašuk coby označení anonymního cenzora v pozadí mi připadá jako dobrý kryptogram).

(jb,ucho24.cz,foto:mp)
Hlasovali byste pro povinnou volební účast?
Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function curl_setopt_array() in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php:946 Stack trace: #0 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php(353): PiwikTracker->sendRequest('http://www.ucho...') #1 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(142): PiwikTracker->doTrackPageView('') #2 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/Piwik.class.php(101): TPiwik->track() #3 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(542) : eval()'d code(3): TPiwik->onShutdown() #4 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Event/Events.class.php(729): event_onShutdown_aadb4b78_2bea_4b57_903b_709b939f0390('...', NULL) #5 /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Core/show.php(1206): TEvents->runEvents('onShutdown', Array, 'html') #6 /media/DataGalactica/data/web/u in /media/DataGalactica/data/web/ucho24.cz/www/core/classes/_new/Piwik/PiwikTracker.php on line 946